İftar yemeği gelenekleri

Saray mutfağından hala esintiler taşıyan Edirne çok zengin iftar sofrası sunabilir size. Damat paçası, ciğer sarma, Çerkes tavuğu, ku...

 

İftar sofrası demek paylaşmak demek, kalabalık ve zengin sofralar demek. İftara özgü, bölgelerimizin belli başlı şehirlerinde hangi tatlar var bir göz atalım.

Edirne 

Saray mutfağından hala esintiler taşıyan Edirne çok zengin iftar sofrası sunabilir size. Damat paçası, ciğer sarma, Çerkes tavuğu, kuskus kapaması, yufkalı pilav, Rumeli lokması, kıymalı saray pidesi, piruhi, dilber dudağı, zerde, Selanik tatlısı ve daha niceleri. Edirne'deki iftar sofrasından doymadan kalkamazsınız.

Erzurum

Ayran aşı, etli pilav, sarma ve su böreği iftar sofralarında en fazla yer alanlardan. Yemek servisinin yanında en fazla ikram edilense üzüm hoşafı. Sürekli görebileceğiniz diğer lezzetler ise etli kuru fasulye, yumurtalı kıyma, kadayıf dolması ve köpüklü ayran.

Konya

Zengin mutfaklarımızdan olan Konya'da da iftar sofraları türlü lezzetlerle kuruluyor. Yoğurt çorbasıyla başlayan lezzet molası, sarmalar, pilav, hoşaf ve yöresel yemek olan bütümetle devam ediyor. Bütümet, Kaburga veyahut kol bölgesinin haşlanıp kızartılarak yazın patlıcan kışın patatesle servis edilir. 

Rize

Karadeniz mutfağında her daim gördüğümüz muhlama, kara lahana sarması, turşu tava ve kara üzümden yapılmış olan pepecura tatlısını iftar sofralarında da görmek mümkün. Her daim lahana ve mısır yemeklerini yemeniz mümkün. Artvin'de eişte ve silor; Gümüşhane, Bayburt ve Trabzon'da ise yufka ve pide iftar sofralarını şenlendiriyor. 

 

Şanlıurfa

Lahmacun, çiğ köfte gibi klasik yemeklerin yanında şıllık ve küncülü akıt gibi tatlılar iftar sofrasını daha da zenginleştiriyor. Borani, kazan kebabı, içli köfte, Siverek ekşisi Ramazan'ın vazgeçilmezlerinden. 

Hatay

Yılın on iki ayı da sofrası zengin Hatay, elbetteki iftar sofralarında da çok lezzetli, çok zengin. Yoğurt çorbası veyahut ekşi aşı ile oruçlar açılıyor. Kaytaz böreği ve abagannüç dedikleri patlıcan salatası olmazsa olmazlardan. İçli köfte olarak bilinen 'Şam oruğu' da devamlı sofralarda yer alanlardan.

Adana

Adana'da iftar sofralarında sürekli olduğu gibi kebap ön planda kebap dışında içli köfte, analı kızlı köftesi ve babagannüç patlıcan salatası en fazla gördüklerimizden. Siyah havuç şalgamı da bolca tüketilen içeceklerden. Karakuş ve halka tatlıları ise yemekten sonra ağızları tatlandırmak için birebir.

İzmir

İzmir bir şerbet cennetidir. Neredeyse bütün meyvelerden şerbetler yapılırdı. Tahmin edileceği üzere zeytinyağlı fasulyeler, börülceler, sarmalar ve dolmalar iftar sofralarını da süslüyor. Yöresel tatlılaran olan sütlü börek ve sütlü kadayıf bu özel olan günlerde yapılmakta.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mırra kahvesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?