Brokoli nasıl haşlanır?

Brokoli, sadece yüksek C vitamini, folik asit ve lif içermekle kalmaz, benzer zamanda gayet kolay pişirilebilen ve yüksek besin içeri...

 

Brokoli, sadece yüksek C vitamini, folik asit ve lif içermekle kalmaz, benzer zamanda gayet kolay pişirilebilen ve yüksek besin içerikli bir sebzedir. Haşlamak, kavurmak, fırınlamak brokolinin pişirilme şekillerinden birkaçıdır. Ek olarak, nerdeyse her yemeğinizin yanına da brokoli ekleyebilirsiniz.

Bir tencerede su kaynatılır, su fokurdadıktan sonra, içine tuz atılır. Tam olarak kaynayan suya brokoliler atılır. Nasıl sevdiğinize bağlı olarak, 3 yahut beş dk arasında pişirilmelidir.

Bir süzgeç yardımıyla brokoliler sularından arındırılır. Tercihen bir bardak soguk su ile yıkanabilir yahut direkt sıcak olarak da kullanılabilmektedir.

Kalın, odunsu gövdesi ile sebzenin üst tarafı ayrılır. Hayli sert ve lezzetsiz olan gövdenin yenmesi önerilmez. Kılçıkları da bir bıçak yardımıyla temizleyebilirsiniz.

İşe brokoliyi temizlemekle başlanır. Soğuk suyun altında tam olarak yıkanır veyahut daha etkili olması için soğuk tuzlu suda 10 dk bekletilir.

Üstüne yoğurt, limonun suyu, tuz, pul biber konarak, harika ögünler çıkartabilirsiniz.

Notlar

Hayli ağır brokoli kokusunu geçirmek için, pişerken suyuna birkaç damla sirke veyahut limonun suyu sıkabilir, kokuyu engelleyebilirsiniz.

Pişince kalan kokuyu geçirmek için özel olarak tencere gibi koku yayan eşyaları temizlemek için, normal sıvı bulaşık deterjanınıza, birkaç damla çamaşır suyu veyahut beyaz sirke koyarak kokudan kurtulabilirsiniz. 

Brokoli pişirirken dikkatli olunması gerekli olan çok önemli nokta, fazla pişirmemektir. Hiç kimse mantar yumuşaklığında brokoli yemek istemez.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Keçiboynuzu nasıl tüketilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?