Bursa'nın yöresel tatları

Kemalpaşa Tatlısı...

 

Bursa, tarihiyle olduğu kadar değişik lezzetleriyle de bilinen bir ilimizdir. Bursa’ya gittiğinizde tadabileceğiniz çok yöresel yemek bulabilirsiniz.. Çorbaları, tatlıları, börekleri ve etli yemekleriyle Bursa yemek türü açısından zengin mutfağa sahip. Bu şehre giderseniz bunlardan bazılarını yemeden dönmeyin.

Kemalpaşa Tatlısı

Bursa’nın etli yemeklerinden döner kebap, ciğer sarma, mumbar dolma, etli kereviz ve damat paça. Ek olarak cennet köşkü, ramazan helvası, dilberdudağı, incir dolması, cevizli baklava, kaymaçina ve zerde Bursa’nın eşsiz tatlılarındandır. 

Cevizli Lokum

Kestane Şekeri Bursa’da yemeniz gerekli olan tatlıların başında gelir. Bu tatlıdaki kestaneler Bursa’daki kestane ağaçlarından sağlanmaktadır. Bu tatlıyı Bursa’da kestane şekeri yapan dükkanlardan yemenizi tavsiye ederiz.

Cevizli Lokum Bursa’nın kendine münhasır hamur işi türüdür. Lezzetini bol yağından ve cevizinden alan bu lokma fırında pişirilerek son durumunu alır. Bursa’ya gittiğinizde yiyebileceğiniz lezzetli yemektir.

Adını Bursa’nın İnegöl ilçesinden alan İnegöl Köfte, Bursa’nın en bilinen lezzetlerindendir. Bu köfteyi Bursa’da ve ilçesi İnegöl’de bulup tadabilirsiniz.

Kemalpaşa Tatlısı Bursa’da ünlenen ve bütün Türkiye’ye yayılan bir tatlıdır. Bu tatlı da adını Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinden alır. Küçük küçük parçalanan hamur pişirilir ve üstüne şerbet dökülerek ikram edilir. En lezzetlisini tabi ki Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde yiyebilirsiniz.

 

Kestane Şekeri

İnegöl Köfte

Daha hafif yemekleri tercih ediyorsanız Kestaneli Lahana Dolmasını yemenizi tavsiye ederiz.  Bursa’nın çok lezzetli zeytinyağlı yemeklerindendir. Haşlanana lahananın içine fıstık, kestane ve kuş üzümü ile beraber kavrulmuş pirinç konulur ve soğuk yenir.

Kestaneli Lahana Dolması

İskender Kebabını ülkemizin her bölümünde bulmak mümkün olsa da, en lezzetli olanını Bursa’da yiyebilirsiniz.İnce ince kesilen döner pidenin üstüne yerleştirilir, üstüne konulan yoğurt ve kızdırılmış tereyağ ile sunulur.

Bu popüler tatların dışında Bursa’ya has çorba ve böreklerden de muhakkak tatmanızı öneririz. Bursa’nın yöresel çorbalarından işkembe, balık, dede, oğmaç, hamur tutma çorbası ve sipsi çorbalarını yiyebilirsiniz. Değişik lezzetler tatmak istiyor iseniz adları gibi tatları da değişik yufkalı paça, söble ,ceviz dolması, gelincik otlu börek ve dızmana böreğini tatmanızı tavsiye ederiz.

İskender Kebabı

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Malta'da görülmesi gereken 10 yer adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?