Mezeler nasıl saklanır?

Son olarak etli mezeleri saklamanızı muhakkak tavsiye etmeyiz çünkü et yapısı gereği pek hızlı bozulabilen bir maddedir. Onları ertes...

 

Mezeler Doğu Akdeniz Mutfağının vazgeçilmeyen tatlarındandır. Bazen ana yemekten önce bazen de alkollü sofralarda tüketilirler. Bilhassa soğuk servis edilir az da olsa sıcak servis edilen çeşitleri vardır. Mezeleri üç ana gruba ayırabiliriz. Bunlardan ilki yoğurtlu mezeler ikincisi zeytinyağlı mezeler ve sonuncusu da et içeren mezelerdir.

Son olarak etli mezeleri saklamanızı muhakkak tavsiye etmeyiz çünkü et yapısı gereği pek hızlı bozulabilen bir maddedir. Onları ertesi gün yemeniz bile zehirlenmenize yol açabilir. Etli mezelere de ahtapot, karides, kalamar, çiğ köfte, arnavut ciğeri ve midyeyi misal verebiliriz.

Yoğurtlu mezeleri özel olarak sarmısak içeriyorsa 4-5 güne kadar saklama kaplarında buzdolabı içinde muhafaza edebilirsiniz. Eğer sarmısak içermiyorsa üç günden sonra tekrar kullanmak tavsiye edilmez. Yoğurtlu mezelere bir kaç misal vermek gerekirse haydari, yoğurtlu semizotu, cacık en çabuk akla gelen örneklerdendir.

Mezeler genel olarak fazla yapılmaktadır ve tam anlamıyla tüketilmezler. Artan mezeleri saklamanın belli başlı bir kaç püf noktası vardır. Hangi tür yiyecek saklayacak olursanız olun bunu yapmak için çok önemli materyal saklama kaplarıdır.

Saklama kapları içeride olan havayı hapsederek hava giriş çıkışını engeller ve içeride daha çok bakteri üremesine izin vermez. Öncelikle yoğrutlu mezelerden başlayalım.

Son olarak saklayacağınız dolabın ısı dağıtımı açısından düzgün çalışabilmesi için çok dolu olmamasına ve 4-5 derece etrafında çalışmasına . İmkanınız var ise da tüketebileceğiniz kadar hazırlayıp saklamamak en iyi çözümdür.

 

İkinci olarak zeytinyağlı mezelerden bahsetmek gerekirse çoğu saklama kaplarında iki üç gün dayanabilmektedirler. Eğer salatayı da bu gruba dahil edeceksek olursak salatayı saklamamanızı taviseye ederiz çünkü salatayı saklayınca tadı değişir ve besin değerleri kaybolur. Zeytinyağlı enginar, közde biber, deniz börülcesi, humus, fava, piyaz, ve tüm yeşillikli salatalar bu gruba verilebilecek en güzel örneklerdendir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Balıktan sonra hangi tatlılar yenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?