Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Ütü duyarlı bir ev aleti olduğundan dolayı su ile temasının arttırılmasıyla orantılı olarak kireçlenmesi de artmaktadır. Ütüye konula...

 

Evde sıklıkla kullanılan ev aletlerinden birisi hiç şüphesiz ütülerdir. Ütüde zaman geçtikçe kireçlenmeden kaynaklanan tıkanmalar ve tabanında lekeler ortaya çıkabilir. Düzenli bakım yapılmadığı halde hem kıyafetler aynı zamanda ütünün kendisi zarar görebilir. Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Ütü tabanına yapışkan bir madde veyahut kumaş parçası yapıştıysa, ütü fişe takılarak maksimum ısıya ayarlanmalıdır. Ütü yeteri kadar ısındıktan sonra fişi çekilmelidir ve ütü kalınlaştırılmış birkaç gazete kağıdına sürtülmelidir. Bu biçimde tabana yapışan yapışkan madde ve kumaşlardan kurtulmak mümkündür.

Sirkenin ana maddesini oluşturduğu bilinen ve düşük asit seviyesine sahip asetik asidin içerisinde bulunmuş olduğu sirke ruhu ile de ütünün tabanı temizlenebilir. Sirke ruhu bir pamuk üstüne dökülür ve taban silinir.

Tabanı kireç tutan ütüler saf sirke ile temizlenebilir. Sirke, yumuşak beze damlatılır ve taban silinir. Sirke yalnız olarak tabandaki kireci sökmeye yetmezse, bezin üstüne bir nebze karbonat eklenebilir. 

Ütü tabanındaki deliklerde meydana gelen kireçlenmeleri temizlemek için, kulak pamuğu saf sirke veyahut sirke ruhuna batırılır ve delikler silinir.

Uyarı!

Ütü duyarlı bir ev aleti olduğundan dolayı su ile temasının arttırılmasıyla orantılı olarak kireçlenmesi de artmaktadır. Ütüye konulan musluk suları ütünün ömrünü kısaltabilir. Bu nedenden, mümkün olduğu kadar içme suyu konulmalıdır. Ütüleme işlemi bitince, haznesinde kalan su boşaltılmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Uhu lekesi koltuktan nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?