Diyarbakır yemekleri

Hepsini denemenizi tavsiye ederim, afiyet olsun......

 

Diyarbakır denince akla, şüphesiz karpuz geliyor. Lakin Diyarbakır mutfağı gerek yemekleri gerek tatlıları ve gerekse hamur işleri ile çok zengin yemek kültürüne sahiptir. Bu makalemizde size Diyarbakır yemeklerinden bahsedeceğiz. Peki Diyarbakır'ın bu iştah kabartan yemekleri nelerdir? Nasıl adlandırılıyorlar? İşte cevaplar:

Kaburga Dolması: Belki de Diyarbakır denince akla artık kaburga dolması da gelmelidir. Kocaman bir tepsiyle karşınıza çıkar. Kuzu etinin içine hapsolmuş iç pilavı, açıkça kendini bu mükemmel pişmiş etten dışarıya atmak istercesine bir görüntü sergiler.

Mumbar Dolması: Kokoreç seven her kişinin rahatlıkla yiyebileceği yöresel bir lezzettir mumbar dolması.Genellikle koyunun kalın bağırsaklarına harç doldurularak yapılmaktadır. Harç iştah açan baharatlar, bulgur, pirinç, reyhan, maydonoz gibi malzemelerle hazırlanır. Bu güzel harç ve bağırsağın lezzeti birleşince ortaya mumbar ( yöresel adı, rovidir.) çıkar. Zahmetlidir maharet gerektirir.

Ciğer: Diyarbakır'la özdeşleşen diğer bir yemektir. Dağkapı ilçesinde çok seyyar tezgah ve dükkan biçiminde ciğerci bulunmaktadır. Ciğer Diyarbakır'da vazgeçilmeyen bir öğündür nerdeyse, öyle ki; kahvaltı da bile ciğer yemek çok normaldir.

Meftune: Meftune Diyarbekir halkına mallolmuş o yöreye ait harikulade bir lezzettir. Siz hiç et, sumak ve patlıcanın biraraya gelerek eşsiz bir tat oluşturduğunu gördünüz mü görmediyseniz eğer tavsiye ederim. 

 

Güveç (Tırşik): Tırş kelimesi yöre dilinde "ekşi" manasına geliyor. Hakikaten yarım kilo domates giren bu yemek çok ekşi bir lezzet. Domates, patlıcan, acı biber, sarmısak, soğan, kekik isteğe göre bezelye, patates tırşiğin malzemelerindendir. Yanında tandır ekmeği ile denemenizi tavsiye ederiz.

 İçli Köfte ( Kutılk) : Güneydoğu'nun çok yöresinde yapılmakla beraber Diyarbakır'ın eşsiz bir lezzetidir. Güzelce yoğrulan bulgura yassı bir şekil verilmesiyle oluşur, ve iç harcı eklenir. Ustalık ve el çabukluğu gerektirir. Acemilerin yaptığı şekiller komik görüntülere neden olabilir.

Hepsini denemenizi tavsiye ederim, afiyet olsun...

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Salata sosu tarifleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?