Avrupa ülkelerinin yemek kültürü

Doğu Avrupa ülkelerinden Çek Cumhuriyeti’ne bakacak olursak çok gelişmiş bir mutfağı olmadığını görürüz. Et yemekleri genel olarak do...

 

Yemek kültürü yaşanılan bölgenin iklimine, yer şekillerine, ticaret yaptığı ülkelere göre çeşitlilik göstermektedir. Bu makalemizde Avrupadaki belli merkezlerin mutfaklarına bir göz atacağız. Batı Avrupa ülkelerinden başlayalım.

Doğu Avrupa ülkelerinden Çek Cumhuriyeti’ne bakacak olursak çok gelişmiş bir mutfağı olmadığını görürüz. Et yemekleri genel olarak domuzdan yapılmaktadır. Bununla beraber lahana, havuç, kereviz mutfakta kullanılan sebzeler arasındadır. Buradan hemen yakınlardaki Macaristan’a geçecek olursak daha zengin mutfakla karşılaşırız. Bilhassa çorba sofralarda önemli yer tutar. Kendilerine özgü gulaş isimli bir çorbaları bulunur. Sığır eti, patates, soğan, sarmısak gulaşın ana malzemeleridir.  Ek olarak Tuna Nehri’ndeki balık çeşitlerinden mutfaklarında yararlanırlar. Macar kırmızı biberi olarak paprikayı yemek çeşitlerinin birçoğunda kullanırlar.

Güney Avrupa ülkelerinin mutfağına bakacak olursak iki önemli mutfak karşımıza çıkıyor: İtalyan ve İspanyol mutfakları. İtalya’da iklim çeşitliliğinden kaynaklı olarak sebze tüketimi hayli fazladır. Akdeniz mutfak kültürü hakimdir. Hepsinden önce zeytinyağı kullanımı yemeklerde fazladır. Hassaten pizza ve makarna İtalyan mutfağıyla özdeşleşmiştir. Makarnalar türlü soslarla ikram edilmektedir. Deniz ürünleri, baharatlar mutfağın vazgeçilmeyen ürünlerindendir. Diğer mutfağımız İspanya’ya bakacak olursak Akdeniz mutfak kültürünün orada da devam ettiğini görürüz. Ama bundan hariç İspanyollar ünlü fasulye yemekleri (fabada) ve karışık pilavları (paella) ile de tanınmaktadırlar. Ek olarak yemeklerde çoğu zaman klasik içkileri sherryi tüketirler. Biz sheryyi İspanyol şarabı olarak biliyoruz.

 

Son olarak Kuzey Avrupa’ya bakalım. Kuzey Avrupa mutfağı ikliminden de kaynaklı olarak çok zengin mutfak değildir. Çoğu zaman balık ağırlıklıdır. Tütsülenmiş balık ürünleri önemli yer tutar. Bundan hariç 2 tür etle yapılmış olan İsveç köftesi de ünlüdür. Tabi 2 tür et bulunduğunuz yere göre değişir. Çoğu zaman sığır ve domuz eti karıştırılır, kimi kez dana ve kuzu eti karıştırılabilir.

Almanya et tüketimin fazla olduğu ülkelerdendir. Özel olarak domuz eti vazgeçilmeyen besin kaynağıdır. Onlarca tür sosis üretimiyle tanınırlar. Ek olarak patates yemeklerinin de Alman mutfağında önemli kabul edilen bir yeri vardır. Patatesin her türlüsü tercih edilir: kızartılmışı, püresi, köftesi, salatası…Sebzeleri genellikle haşlayarak tüketirler. Bunların haricinde tür tür ekmekleri vardır. Ülkede 300'e yakın ekmek çeşidi üretilmektedir. Diğer Batı Avrupa ülkesi Fransa’da ise yemek bir sanat durumuna gelmiştir. Hassaten şarap ve peynir konusunda profesyoneldirler. 350'ye yakın peynir türü üretmektedirler. Et yemeklerinde içerisinde şarap da bulunabilen türlü soslar kullanırlar. Etleri çoğu zaman çok pişmiş tercih etmezler. Mutfak onlar için sanatsal çalışmalar yapılan alandır. Benzer zamanda yemeklerini de hızlı bir şekilde yiyip bitirmezler, yavaşça tadı hissederek yerler.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ankara yemekleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?