Doğu anadolu yemekleri

Tahıllar, et yemekleri, fırında pişirme usülleri,mantı gibi hamur işi yemekler Doğu Anadolu Kısmında daha yaygındır. Sebze yemeklerin...

 

Olağanüstü lezzetlere ev sahipliği yapan bir mutfak Türk mutfağı.  Geçiştirmelik veya atıştırmalık değil de hem hazırlarken aynı zamanda tüketirken keyif ve damak tadına önem veren bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu geniş coğrafya içinde tabii ki yemek kültürümüz de farklılıklar gösteriyor. Ortak paydada buluşan lezzetlerimizin yanında, iklimsel ve kültürel farklılıklara bağlı olarak zengin ve türlü bir yemek kültürümüz var. İşte bu makalemizde bu zengin yemek kültürünün Doğu Anadolu Kısmı ayağına değineceğiz.

Tahıllar, et yemekleri, fırında pişirme usülleri,mantı gibi hamur işi yemekler Doğu Anadolu Kısmında daha yaygındır. Sebze yemeklerine daha fazla ana yemeğin yanındaki meze gözüyle bakılan bu bölgemizde zeytinyağı kullanımı da hayli sınırlıdır. Özen isteyen et yemeklerinin, et yemekleri ve tahılın beraber kullanımının devamlı görüldüğü bu bölgemizde kebap, haşlama, mantı gibi lezzetler illere göre dahi çeşitlilik göstermektedir. Bu lezzetlerden birkaçına göz atmaya ne dersiniz?

Tutmaç Çorbası

Su ve tuz ile karıştırdığınız undan yufkalar açıp bu yufkaları istediğiniz biçimde kesin. Sulandırılmış yoğurdu kaynatın ve 5 dk sonra kestiğiniz parçaları içine salın. Diğer bir yandan hazırladığınız az ölçüde dana eti kavurmayı bu karışıma ekleyin ve 10-15 dakika daha pişirin. Tabaklarda servis ederken üstünde eritilmiş tereyağı ve istediğiniz baharatlardan ekleyin.

 

Erzincan Piyazı

Az miktar sulandırılan çökelek peynirinizi kenarda bekletin. Daha sonrasında reyhan otu, maydonoz ve dereotunu ince ince kıyın. Salatalık, domates, yeşil biberi doğrayıp kıydığınız otlarla birleştirin. Çökeleğinizi de ekledikten sonra tuz, pul biber ve sıvı yağ gezdirerek servis edin. Salatanızda haşlanmış mısır eklemek gibi ufak değişiklikler de yapabilirsiniz.

Bu tariflerin yanında Doğu Anadolu mutfağından bahsedecek olursak Erzincan tulum peyniri, Van otlu peyniri, Erzurum Çağ kebabı, Bingöl dut pekmezi, Siirt Büryan kebabı, Elazığ nohut ekmeği, Iğdır patlıcan reçeli, Kars kaşarı ve Tunceli Pülümür balı gibi ağzımızı sulandıracak lezzetleri de sıralayabiliriz. 

Ciğer Tablama

İnce kıydığınız koyun ciğeri ile bulguru beraber yoğurun.  Karabiber ve tuz ile beraber dilediğiniz baharatı eklemek suretiyle köftelik kıvama getirin. Bu karışımdan daire halinde yassı parçalar yoğurun ve yarım saat dinlenmeye bırakın. Daha sonrasında kaynayan suda pişirin. Süzerek aldığınız köftelerin üstüne kızdırılmış tereyağı ve pul biber sosu dökerek servis edebilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sodanın zararları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?