Ton balığı nasıl saklanır?

Hep ton balığını almadan önce konservesini kontrol edin. Üstünde çatlak, küçük girinti çıkıntı yahut delik olan konservelerden muhakkak...

 

Kolay hazırlanışı, yüksek omega, protein içeriği ve kaliteli doymamış yağlara sahip ton balığı, sinir ve beyin hücreleri, kalp sağlığı için mutfaklarda el altında bulundurulması gerekli olan besinlerdendir. Uzun zaman bozulmadan kalabilen ton balığını düzgün saklamak ve kontrol etmek önemlidir. Satın aldıktan sonra güvenli ve taze tutmak gerekir.

Hep ton balığını almadan önce konservesini kontrol edin. Üstünde çatlak, küçük girinti çıkıntı yahut delik olan konservelerden muhakkak uzak durun, bozulma ihtimali yüksektir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

1) Ton balığını satın aldıktan hemen sonra...

Satın aldıktan sonra, ton balığını mutfağınızda kapalı bir dolabınızda yahut kilerinizde serin tutarak muhafaza edin. Sıcak hava oluşturabilecek buzdolabı gibi yerlerden uzak tutarak, güneş ışığı almadığından,  ocak yakınında olmadığından emin olun.

2) Nerede saklayacağız?

Ton balığını kuru ve zeminden uzakta yerlerde tutun. Bilhassa mutfak altlarındaki zemine yakın dolaplar, nem ve toz içerdiğinden tercih edilmemelidir.

3) Ton balığı kutusunun üzerine ağır bir şey koymayın.

Üstüne baskı yahut ağırlık oluşturabilecek eşyalar koymaktan kaçının. Bu biçimde patlamasının önüne geçebilirsiniz.

4) Son kullanma tarihine dikkat edin!

Her ne kadar uzun ömürlü olsa da, en son aldığınız değil, ilk aldığınız yakın son kullanma tarihli balığı tüketin.

 

5) Açılmış ton balığı konservesini hızlı tüketin.

Konservesi açılınca, arta kalan, tüketilmeyen ton balığını mutlaka oda sıcaklığında 2 saatten fazla bırakmayın. Ağzı kapalı bir buzdolabı poşeti ile buzdolabı içerisinde 2 güne kadar bozulmadan saklayabilirsiniz. Ek olarak uzun bir zaman sonra tüketmek için buzlukta da 4 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

6) Hiç açılmamış ton balığı konservesi uzun süre dayanır

Güvenli ve dikkatli halde korunan ton balığını 2 ile 5 sene bozulmadan saklayabilirsiniz. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Antrikot nasıl yumuşar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?