Yüz tipine uygun güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır?

Özellikle yaz aylarında olmazsa olmaz bir aksesuar olarak kullanılan güneş gözlükleri, kalitesi kadar yüz tipine olan uygunluğu ile de önem arz etmekte...

 

Her yıl yaz aylarında çok çeşitli güneş gözlüğü modelleri ile karşılaşırız. Her senenin kendine has bir tarzı vardır. Güneş gözlüğü seçerken, bir yandan güzel gözükmesine dikkat ederken, öte yandan sağlığımızı da riske atmamasını isteriz. Bu açıdan polarize güneş gözlüklerini tercih etmeye özen gösteririz.

Fakat bütün bunların dışında, belki de gözlük seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri, yüz tipine uygun olmayan gözlüklerin kullanılmasıdır. Yüze uymayan gözlükler, çok kötü bir izlenim oluşturur. Hatta ne kadar kaliteli veya pahalı bir gözlük satın alınırsa alınsın, basit bir görünüm meydana getirir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

O açıdan gözlük alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu kriterlere göre gözlük seçimi yapılırsa, yukarıda anlattığımız istenmeyen haller oluşmaz. Alacağımız en ucuz gözlük bile, yüzümüzün taşıyacağı ve bize yakışan bir aksesuar haline gelir.

Peki hangi yüz tiplerine hangi gözlükler yakışır? Şimdi gelin hep birlikte buna bir göz atalım. İnsanlarda bilinen 7 adet yüz tipi vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Oval Yüz
  • Kare Yüz
  • Uzun Dikdörtgen Yüz
  • Armut Yüz
  • Ters Üçgen Yüz
  • Yuvarlak Yüz
  • Kalp (şeklinde) yüz

Oval Yüz

Oval yüz tipini belirlerken, yuvarlak surat ile karıştırılmamalıdır. Diğerine nazaran keskin bir çene ve çok geniş olmayan alın dikkat çeker. Yüzün uzunluğu genişliğine oranla fazladır. Elmacık kemikleri ile dikkat çekicidir. Eğer oval olan bir yüz hattına sahip iseniz, neredeyse istenilen her model gözlük çerçevesi size yakışır. Bu yüz tipi, ideal yüz tipi olarak kabul edilir. Tek dikkat etmeniz gereken, yüzünüzün doğal orantısını bozacak çerçevelerden uzak durmak.

 

oval yüz güneş gözlüğü

Kare Yüz

Uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynı olan yüz tipidir. Yüz hatları sert ve belirgindir. Alın, elmacık kemikleri ve çene köşelerinizin genişliği aynıysa eğer yüzünüzü ovalleştirecek gözlükleri tercih etmelisiniz. Gözlük çerçevesi seçiminiz, yüzünüzdeki köşeleri yumuşatacak olan ince ve kıvrımlı çerçevelerden yana olmalı. Geometrik ya da dikdörtgen çerçeveler kesinlikle tercihiniz olmamalı. Kedi gözü tarzı ve yuvarlak çerçeveler size çok yakışacaktır.

kare yüz güneş gözlüğü

Uzun Dikdörtgen Yüz

Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz yüzünüzü yumuşatacak olan yuvarlak modeller size göre diyebiliriz. Geniş çerçeveli modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz modellerin yatay olması, yüzün aşırı uzunluğunu gizlemeye yardımcı olur. Kedi gözü modeller, oval veya geometrik şekilli çerçeveler uzun yüz tipleri için mükemmel olacaktır. Kalın ve desenli gözlük sapları yerine daha ince, gösterişten uzak gözlük sapları yüzünüzü daha kısa göstermenizi sağlar. Önemli olan göz çevrenizden, küçük ve dar çerçeveleri tercih etmemek olacaktır.

 

dikdörtgen yüz güneş gözlüğü

Armut Yüz

Çene ve yanaklar geniş, alın ise dar yapıda olur. Çeneye doğru genişleyen bu yüz tipinde önemli olan, yüzün üst kısmını ve göz çevresini vurgulayan modelleri tercih etmek. Alnınızı geniş gösterecek düşük saplı çerçevelerden uzak durmalısınız. Tercih edeceğiniz gözlük, şakaklarınız ile aynı hizada veya çene genişliğinizde olmalı. Çerçevesiz modeller bu yüz tipine oldukça uygun. Yüzünüzün daha dar kalan kısmına hacim katacak, yarım çerçeveleri de tercih edebilirsiniz. Pilot tipi gözlükler ve kedi gözü modeller size çok yakışacak.

armut yüz güneş gözlüğü

Ters Üçgen Yüz

Alın geniş, elmacık kemikleri çıkık, çene dar olur. Geniş olan alnı daha dar göstermeye yardımcı modelleri tercih etmelisiniz. Alt kısmı daha geniş olan çerçeveler, alçak saplı gözlükler yüzünüzde dengeli bir görüntü oluşturmanızı sağlar.

ters üçgen yüz güneş gözlüğü

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüzlerde yüzün uzunluğu ile genişliği arasında neredeyse fark yoktur. Yanaklar dolgundur ve yüz daire şeklindedir. Eğer yüzünüzün bölgeleri birbirinden daha geniş değilse yuvarlak yüz tipine sahipsiniz. Yuvarlak bir yüze sahipseniz, seçeceğiniz modeller yüzünüzde zıtlığı yakalamalı. Özellikle yüzünüzü daha uzun gösterecek olan kare ve dikdörtgen çerçeveli modelleri tercih etmelisiniz. Yuvarlak, küçük ve aşağı doğru genişleyen gözlük çerçeveleri yuvarlak yüzler için tercih edilmemeli.

yuvarlak yüz güneş gözlüğü

Kalp (şeklinde) Yüz

Alt kısmı dar, üst kısmı geniş olan yüz tipidir. Yani; alın ve yanaklar geniş, çene dar ve sivri olur. Çerçevenin üst kısmı çok detaylı olmayan köşeli gözlükler yüzünüzü dengeleyecektir. Küçük, yuvarlak çerçeveler size çok yakışacaktır. Elmacık kemiğinizin altında kalan bölgeye hacim vermek için üst kısmı ince, alt kısmı kalın modeller tercihiniz olmalı.Tam anlamıyla estetiği yakalamak için, seçeceğiniz çerçeveler göz seviyesinin altında kalan hattı geniş göstermeli ve dar çenenizi dengelemeli.

kalp yüz güneş gözlüğü

Güneş gözlükleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için site içi arama modülünü kullanabilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan E-irsaliye Nedir? Nasıl Geçiş Yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?