Ağaca nasıl tırmanılır?

Çift ip tekniği tırmanışçının yukarı tırmanış ve aşağı iniş hareketlerini tamamlayınca tekrardan ağaca çıkmak zorunda kalmadan ipleri...

 

Ağaca tırmanmak; bir ağaç üstünde yukarı tırmanarak veyahut aşağı inerek genel olarak ip ile gerçekleştirilen bir aktivitedir. Bu hem eğlenceli bir spor aynı zamanda ağaçların bakımıyla ilgilenen profesyonellerin mesleklerinin bir parçasıdır. Kullandığınız teknikler ağacın tipi, dal sayısı, uzunluğu, genişliği ve hava haline göre değişir.

Çift İp Tekniği İle Tırmanma

Çift ip tekniği tırmanışçının yukarı tırmanış ve aşağı iniş hareketlerini tamamlayınca tekrardan ağaca çıkmak zorunda kalmadan ipleri geri alabilmesine yarar. İplerin bir tanesi tırmanışçının kemerine bağlıdır. İpler bir tür çapa ile biri birine ve ek olarak kemere bağlıdır. Bu teknik tırmanışçının serbest tırmanma, asılma yahut adım yönteminde ipinin sıkılığını kolay bir biçimde ayarlamasını sağlamaktadır.

Serbest Tırmanma

Serbest tırmanma bir kişinin ip, merdiven gibi hiçbir yardım kullanmadan elleriyle ağaca tırmanmasıdır. Bu teknik yüksek riskten ötürü yalnızca çok tecrübeli tırmanıcılar tarafından kullanılmalıdır. Daha uzun ağaçlar daha tehlikeli ve zor olacağı için bu teknik önerilmemektedir.

Öncü Tırmanışçı Tekniği

Fotoğraf: Lee Haywood

Öncü tırmanışçı tekniği yukarıda anlatılan bütün tekniklerden daha zordur. Öncü tekniğinde önden tırmanan bir tırmanışçı ağaca bir yöntem kullanarak tırmanır ve tırmanışçı arkadan gelecek arkadaşı için bir çapa vaziyeti görür. Öncü tırmanışçı ipi arkadaşı için tutabildiği kadar sabit tutarak arkadaşının tırmanabilmesine olanak vermelidir. Öncü tırmanışta çift ip tekniği en fazla kullanılan tekniktir.

 

Tek İp Tekniği İle Tırmanma

Güçlü dala ağırlık veya ip atılarak tırmanılmasına tek ip tekniği ile tırmanma denir. Tırmanıcı aşağı kaymamak ve tırmanışa yardım etmesi için kıstırıcı kullanır. Bu kıstırıcı aşağıya doğru baskı geldiği zaman ipi basitçe kıstırarak aşağı kaymayı önlemektedir. Tırmanıcı ipe asıldığında kıstırıcı yukarı doğru çıkmasına izin vermektedir ve açılır ama yukarı doğru tırmanış durduğu zaman kıstırıcı otomatik olarak kitlenir. Tırmanışçılar tek ip tekniğinde iki tür strateji uygulayabilirler. Oturur pozisyon ve yürür tırmanma. Tırmanışçının ayağında kıstırıcı takılı bir şekilde ipe oturur pozisyonda tırmanmasına oturur pozisyon tırmanışı denir. Tırmanışçı elleri ile kendisini yukarı çekmeli ve bacakları ile destekleyerek yukarı doğru tırmanmalıdır. Yürür tırmanma ise tırmanışçının iki bacağına da kıstırıcı takması ve devamlı birini daha yukarı alıp merdiven tırmanır gibi yukarı doğru çıkmasıdır. Tırmanışçı benzer zamanda ellerinden de güç alabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Boğulan biri nasıl kurtarılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?