Adana'da neler yenir?

Her şeyden önce en popüler lezzetini yani Adana kebabını tatmanızı öneririz. Dürümü, metreliği, acılısı veyahut acısızı ile Adana keb...

 

Türkiye, tarihi ve doğasıyla olduğu kadar yemek kültürüyle de ayrı bir zenginlik sunar. Her bölüme özgü mutfağıyla Türkiye, farklı damak tatlarına münasip lezzetleri sınırları içerisinde barındırır. Bilhassa Güneydoğu Kısmı ve her ne kadar Akdeniz’de yer alsa da Güneydoğu’ya yakınlığıyla Adana da mutfağından sıklıkla söz ettiren yerler arasındadır. Eğer planlarınız arasında Adana seyahati var ise gitmeden birkaç gün önce az yemek yemeye çalışın, gittiğinizde nasıl olsa acısını çıkarırsınız.

Her şeyden önce en popüler lezzetini yani Adana kebabını tatmanızı öneririz. Dürümü, metreliği, acılısı veyahut acısızı ile Adana kebap, kentin en ünlü yemeklerinden biridir. Yanında ikram edilen salatanın tadına doyamayacağınızı da şimdiden belirtelim. 

Adana’ya gitmişken içli köfteyi de tatmalısınız. Bölümde kurulan sofraların gözbebeği olan içli köfte, Adana’da elips halinde değil yuvarlaktır. Fazlasıyla emek harcanan bu harikulade lezzeti kesinlikle denemelisiniz.

Gelelim sıkmaya… Adana’nın en harika lezzetlerinden biri olan sıkma, seneler geçse de tadını unutamayacağınız türden bir yiyecektir. Gözlemenin daha incesi gibi olan sıkma, içerisindeki peynirin lezzetiyle ağzınızda farklı tat bırakır.

Bolca et tüketilen bir kent olan Adana’da, kebaplara bol yeşillik ve salata eşlik eder. Yaprak yaprak marul tüketilir, maydonoz her sofrada baş köşedeki yerini alır ve salatalar vazgeçilmezler arasındadır.

 

Haydari de bölgenin önemli lezzetlerinden biridir. Ham maddesi süzme yoğurt olan haydari, çokca yemeğin yanına yakışır ve Adana’da sofralardan eksik olmaz.

Şırdan da bölüme özgü bir başka lezzettir. Koyunun dört midesinden biri olan şırdan, temizlenip içine baharatlı pirinç konularak pişirilir. Görüntüsü size farklı gelebilir lakin sakatat seviyorsanız şırdanı da seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir farklı lezzet de bartavit. Önceleri kalan kuru fasulye yemeğinin değerlendirildiği bartavitin içerisinde tahin, limonun suyu, tereyağı ve sarmısak da bulunmaktadır. Bu mezenin tadının, damağınızda kalacağının garantisi vardır.

Gelelim çorbalara... Dul avrat çorbası, kısma özgü tatlardan biridir. Ek olarak çorba çeşitleri arasında yüksük çorbası ve analı kızlı da bulunmaktadır. Topalak çorbası olarak da bilinen analı kızlı, hassaten düğünlerin vazgeçilmezidir.

Tahin sevenlerdenseniz nohutla bir araya geldiği zaman meydana gelen lezzet ‘humus’u muhakkak tatmalısınız.

Kavurucu Adana sıcağında serinlemek istediğiniz an bici bici de yiyebilirsiniz. Kısma özgü bir tatlı olan bici bici, pişmiş nişastanın yanında ek olarak buz, pudra şekeri ve şerbetten oluşur. Gül şerbeti veya meyve çeşitleriyle de servis edilerek değişik tatlar elde edilebilmektedir.

 

Közlenmiş patlıcanla yapılmış olan ve ekşili, sarımsaklı tadıyla mideleri şenlendiren babagannuş da Adana’ya özgü ayrıcalıklı lezzetlerden sadece biridir.

Yemeğin yanında bir şeyler içmeyi seviyorsanız tercihinizi Adana’nın milli içeceği sayılan şalgamdan yana kullanabilirsiniz. Bilhassa dürüm, çiğ köfte ve içli köftenin yanına çok yakışır.

Ek olarak mezeler de bütün Türkiye’ye nam salmış güzelliktedir. Örnek verilecek olursa muhammara, Adana’nın vazgeçilmezi olduğu gibi Türkiye’nin dört bir köşesinde de kendisine özgü bir hayran kitlesi edinmiştir. Osmanlı Devrinde Suriye topraklarında doğmuş olan bu lezzet, bol acılıdır ve iştah açıcı özelliği vardır. Domates ve biber salçası, galeta unu, zeytinyağı, ceviz, tahin, kırmızı pul biber, kimyon, sumak, karabiber ve tuz karışımıyla yapılmış olan muhammarada oranlar çok önemlidir. Yani neyi, ne kadar koymanız gerektiğini bilirseniz fevkalade bir lezzet elde edebilirsiniz.

Adana’da bulunduğunuz süre boyunca acıkma hissini unutacağınızı garanti edebiliriz. Biri birinden değişik lezzetler ve tariflerle karşılaşacağınız Adana’da, bakalım neler yiyebilirsiniz.

Bölüme özgü diğer bir içecek de aşlama yani meyan kökü şerbetidir. Hem serinletir aynı zamanda nefes darlığına iyi gelir. Ek olarak iştah açtığını da söylemeden geçmeyelim.

Adana’ya gitmişken vartabi yemeden de olmaz. Bartavit gibi olan ama tek farkı bir gün önceleri kalmış fasulyeyle yapılmayan vartabi, yine tahin ve limonun suyu birlikteliğinden oluşuyor, tabii bir de haşlanmış kuru fasulye...

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Rodos adasında neler yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?