Yöresel kahvaltı çeşitleri

Diyarbakır kahvaltısında her kahvaltı sofrasının olmazsa olmazları olan peynirler, zeytin çeşitleri, receller, ballar ve kaymaklar dı...

 

Peynir, zeytin, domates, yumurta her kahvaltı sofrasında yer etmiştir. Bir de her sofrada olmayan her yörenin kendine özel tatları vardır. Bir de onlara bakalım onlar nelermiş.

Diyarbakır kahvaltısı

Diyarbakır kahvaltısında her kahvaltı sofrasının olmazsa olmazları olan peynirler, zeytin çeşitleri, receller, ballar ve kaymaklar dışında soğuk güveç, menemen, kavurma, turşu ve yerli pastırma bulunmaktadır.

Kilis kahvaltısı

Kilis kahvaltısı yöresel lezzetlerle bezelidir. Yumurta yoğurt ve zeytinyağından yapılmış olan mıkla, yufka ile yapılmış olan fıstıklı katmer tatlısı, gözleme, semsek, Halep mutfağından gelme zeytinyağı, zahter, gerebiç, kahga yöreye ait kahvaltılıklardır.

Gaziantep kahvaltısı

Gazianteplilerin kahvaltıda en fazla tercih ettiği lezzetlerden biri beyran çorbasıdır. Sofrada daha biri birinden lezzetli çok yöresel tat bulunmaktadır: katmer tatlısı, nohut dürümü, maş piyazı, lolaz piyazı, peynirli semsek, ciğer dürüm, yumurta piyazı, muhammara, humus ve daha başka yöresel lezzetler...

Van kahvaltısı

Van'da kahvaltı sofralarında kavurma,Van çogregi, un ve yumurta ile yapılmış olan murtuğa ve sütte bekletilmiş buğdayın kavrulmasıyla yapılmış olan kavut bulunmaktadır.

Karadeniz kahvaltısı

Karadeniz mutfağı denince akla ilk gelenlerden biridir tereyağı ve tabi kahvaltı sofralarının da vazgeçilmezi.kahvaltıda tereyağına Trabzon'a özel peynirler, mısır ekmeği ve yöresel mıhlama eşlik ediyor.

 

Konya kahvaltısı

Konya kahvaltısı denince akla pide geliyor. Önce cesit tür pideler kahvaltı sofrasında yerini alır. Ve diger kahvaltılıklarda pidelerle beraber servis edilir.

Denizli kahvaltısı

Denizli'de kahvaltı sofralarında kaymakla sunulan cevizli bal, haşlanmış yumurta, soğanlı sarımsaklı zeytinyağlı domates kavurması yer bulur.

Kahramanmaraş kahvaltısı

Kahvaltıda otlu peynir, eski kaşar, taze kaşar, receller, tereyağı, bal, Maraş zeytini ve pastırma yer bulur.

Kayseri kahvaltısı

Pastırma memleketi Kayseri'de kahvaltının bir numaralısı pastırmalı yumurtadır tabii ki. Pastırmanın dışında yumurtanın zarı olmadan yapılmış olan sucukiçi de Kayseri'de kahvaltı sofralarının yöresel tatlarından biridir.

Ege kahvaltısı

Tabiki de kahvaltı sofrasına zeytinyağlılar çoktan servis edilmiş. Yanına da Ezine ve Manyas gibi özel bölümlerin peynirleri dizilmiş. Muhakkak en sağlıklı kahvaltı sofralarından birindeyiz afiyet olsun...

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Avrupa ülkelerinin yemek kültürü adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?