Adana mutfağı

Adana ile özdeşleşmiş olan Adana Kebabı, türlü baharatlar ile hazırlanan ve dinlendirilen kıymanın yassı şişler ile mangalda pişirild...

 

Adana denince kişilerin aklına her şeyden önce Adana yemeklerinin geldiği herkesin malumudur. Adana ve yemek kelimelerinin akla aynı süre içinde gelmesi boşuna değildir. Yemek cennetidir Adana. Envaiçeşit lezzetin en güzelini bulabilirsiniz Adana’da. Bu zengin mutfağı tarihte çokca medeniyete ev sahipliği yapmasına değişik milletlerin kesiştiği coğrafyada bulunmasına borçludur Adana. Gelin beraber girelim Adana mutfağına.

Adana Kebabı

Adana ile özdeşleşmiş olan Adana Kebabı, türlü baharatlar ile hazırlanan ve dinlendirilen kıymanın yassı şişler ile mangalda pişirildiği nefis bir tattır.

Şırdan Dolması

Yapılışı hayli zahmetli olan bu yemeği (eğer sakatat yiyorsanız) kesinlikle tatmalısınız.

Paşa Üfelemeci

Ufalanan yufkalara, rendelenmiş peynir, domates, maydonoz, yağ, tuz katılır; karıştırılır ve avuç içerisinde şekil verilir.

Adana Mantısı

Kayseri mantısına göre hayli büyüktür ve çok önemli farkı kızartılmasıdır. Kızartıldığı için hayli uzun ömürlüdür Adana Mantısı.

Yüksük Çorbası

Hamur parçacıkları, nohut ve et; baharat, salça ve yoğurt ile enfes bir çorbaya dönüşür Adana’da.

Sini Köftesi

İçli köftenin dış malzemesi sininin içine yayılır ve bastırılır. Üzerine içli köftenin iç malzemesi yayılır. En üst tabaka tekrar dış malzeme ile örtülür. Börek gibi kesilir ve fırında pişirilir.

Şalgam

 

Şalgam bitkisinden yapılmış olan bu turşu çeşidi Adana’nın en güzel tatlarındandır.

Babağannuş

Közlenmiş biber ve patlıcanlar dövüldükten sonra, doğranmış soğan, maydonoz, yağ ve baharat karıştırılır. Bu harika lezzetin yapılışı bu kadar kolay işte.

İçli Köfte

İçli köfte Anadolu’da farklı yörelerde farklı şekillerde yapılmaktadır. İçli köftenin tadına bir de Adana’da bakmalısınız.

Aşlama

Yazın sıcak günlerinde otantik elbiseleri ile Adana’da Aşlama denen, meyan kökü şerbeti satan insanlarla karşılaşmanız büyük olasılık. Muhakkak tadın.

Tırşik Çorbası

Yılan pancarı da adı verilen tırşik belki de dünyanın en acı bitkilerinden biridir. Adana mutfağında bu acı bitki bir çok rahatsızlığa iyi gelen şifalı bir yemeğe dönüşür.

Bicibici

Adana’da bir eve misafir olduysanız büyük ihtimalle öncelikle sizi Bicibici yemeye götürecektir. Adana’nın sıcağında türlü biçimlerde sunulan rendelenmiş buzlar içinizi serinletecektir.

Sarımsaklı Köfte (Fellah Köftesi)

İnce bulgur elde yuvarlanır, haşlanır ve sarımsaklı sos ile servis edilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Yöresel kahve çeşitlerimiz adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?