Hamsi hangi mevsimde yenir?

Ocak ayında en yağlı duruma gelen hamsi, şubat ayıyla beraber yağını ve lezzetini kaybetmeye başlar. Hamsinin sonrasında kalkan balığ...

 

Karadeniz mutfağının simgelerinden biri olan hamsi, kış mevsimindeki aylarda lezzet kazanan küçük balıklardan biridir. Deniz suyu sıcaklıklarının düşmesine bağlı olarak yağ oranı artar ve lezzet kazanır. Mutfakların sevilen tatlarından biri olmasının yanı sıra Türkiye balıkçılığı için önemli balık türlerinden biridir. İktisadi anlamda avcılığı gırgır adıyla anılan tekneler ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kıyı balıçılığı ile de avlanabilir.

Ocak ayında en yağlı duruma gelen hamsi, şubat ayıyla beraber yağını ve lezzetini kaybetmeye başlar. Hamsinin sonrasında kalkan balığı sezonu açılır. Hamsi sezonu sona ererken istavrit, mezgit ve zargana lezzetli halde tüketilebilmektedir. Mart ayında ise kalkan, tirsi ve kefal lezzet kazanır. Barbunya da bu ayda bol ölçüde avlanır ve en lezzetli olduğu zamandır. Nisan ayı ise kalkanın ve çimşitin en lezzetli olduğu aylardır.

Hamsi ülke genelinde en fazla tüketilen balıklardan biridir. Bu balığın en fazla ızgara ve tavası yapılmaktadır. Hamsi ile hazırlanmış tarifler hassaten Karadeniz mutfağında önemli kabul edilen bir yer tutar. Hamsi kuşu, hamsi koli, salamura hamsi, buğulama hamsi ve hamsili pilav hamsinin kullanılmış olduğu başlıca yöresel tarifler arasındadır. 

Sürüler durumunda yaşayan hamsi, mart ayıyla birlikte beslenmek ve üremek için kuzeye göç etmeye başlar. Nisan ayından ekim ayına kadar Karadeniz'in tümüne yayılan hamsi, Karadeniz’in kuzey bölümlerinde yoğun olarak bulunmaktadır. Sıcaklığın ve iklimin değişmesine bağlı olarak ekim sonundan başlayarak, tekrar güneye doğru Marmara ve Trakya kıyılarına göç etmeye başlar.

 

Küçük ve yağlı balıklardan biri olan hamsi, yanlardan yuvarlak ince ve yassı bir görüntüye sahiptir. Karadeniz ve Marmara sularında sürüler durumunda yaşar. 18 cm’ye kadar büyüyebilir. Takriben ömrü 4 yıldır. Gündüz saatlerinde denizin derinlerinde, gece saatlerinde ise su yüzeyine yakın gezer. Su sıcaklığının 15 derecenin altına düşmesiyle birlikte kıyılara yanaşır. 1 yaşından başlayarak üreme olgunluğu kazanır. 

Hamsinin lezzetini yağ oranı belirler. O nedenle en lezzetli olduğu aylar, sıcaklıklıların düşük seyrettiği ve deniz suyunun tam olarak soğuduğu kış aylarıdır. Mevsim sıcaklıklarına göre değişmekle beraber aralık ve ocak ayları arasında azami yağ oranına ulaşır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kestane ocakta nasıl pişirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?