Mevsime göre balık seçimi

Balığı mevsiminde ve taze taze yemenin yolları...

 

Yüksek kolesterolü düşürüyor, metabolizmayı güçlendiriyor, cildi güzelleştiriyor ve eklem sağlığını etkiliyor. Sofraların hususi misafiri balıktan bahsediyorum. Şimdi, 12 aylık balık takvimini inceleyeceksiniz.

Eylül’de sardalya ve kılıç balığı lezzetlidir. Bol ölçüde istavrit ve kırlangıç çıkar. Palamut irileşir, her çeşit pişirmeye münasip hale gelir.

Mayıs Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit afiyetle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit artık tatsızlaşır çünkü yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir. 

Ocak kefal ve hamsinin en yağlı olduğu en güzel aylarıdır. Uskumru, lüfer, palamut, istavrit de lezzetini korur. Midye mevsimi başlar. Kırlangıç ve tekir fazla ölçüde avlanır.

Haziran bu ayda balık az tutulur. Dip balıkları, yumurtalarını dökerler ve dağınık gezerler bundan dolayı balıkçılık ve tezgâhlar için verimsiz bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunmaktadır.

Nisan sofranın kralı kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç balıklarını da rahat bir biçimde yiyebilirsiniz, bolca çıkarlar. Nisan ayında kılıç çok lezzetli değildir. Gümüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur.

Kasım uskumru zamanıdır. Torik akışı başlar ama pisinin en lezzetli olduğu zamandır. Ekim ayında bolca yediğimiz balıklar Kasım’da da devam eder.

 

Temmuz sardalya mevsimi başlar ve Ekim ayının ortasına kadar lezzetini korur. İstavrit ve uskumru kızartmaya uygun olur. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal lezzetsizdir.

Şubat kalkan mevsiminin başlangıcıdır, pahalı sofraların en ehemmiyetli misafiridir ve bu mevsim Mayıs’a kadar devam eder. Bolca çıkan tekirden de sebeplenebilirsiniz. Gümüşbalığı ve kefal de pek lezzetlidir. Uskumru, lüfer ve palamut lezzetini kaybetmeye başlar. Benzer zamanda dere pisisi ve midye de lezzetlidir.

Ağustos ayında sofralar çingene palamuduyla şenlenir. Bu balığın boyu uskumru kadar veyahut birazcık daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Kılıcın tadına doyulmaz, izmarit olması gerekli olan lezzete kavuşmuştur. Kefalden uzak durmanız gerekli olan bir aydır.

Ekim balıkların yazın Karadeniz’de beslenip Marmara’ya göçe başladıkları aydır. Bu göç dolaylı olarak ağlara bolca balık takılır. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır, uskumru turfandadır. İstavrit yağlanmıştır.

Mart kefal, levrek ve kalkan zamanıdır. Sulardan çokça gümüşbalığı çıkar. tekir hayli lezzetlidir. Palamutun ve lüferin lezzetsiz zamanlarıdır çünkü yağlarını tam olarak kaybederler. İlla ki yenecekse tavası yapılabilmektedir.

Aralık’ta seneye uskumru, lüfer, palamut ve torikle veda edilir zira bu balıkların en yağlı, en lezzetli oldukları mevsimdir. Hamsi de lezzetlidir.

Balığı mevsiminde ve taze taze yemenin yolları

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Sağlıklı kilo almanın yolları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?