Kışın hangi balıklar yenir?

Kışın yağlanmaya başladığı için eti hayli lezzetlidir. Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz sahillerinde görülebilen uskumru, son günle...

 

Dört mevsim tüketilebilen besinler arasında yer bulan balıklarda, lezzeti ve üreme dönemleri açısından belli dönemlerde münasip çeşitlerin tüketimi daha sağlıklıdır. Özel olarak balığın yağlandığı devirlerde etinin daha lezzetli olması yönünden balık takvimine göre seçim yapmak gerekmektedir. Tersi halde yağsız balıklar daha fazla kızartılarak tüketildiği için vitamin, mineral ve protein yönünden faydalanılamaz.

Uskumru

Kışın yağlanmaya başladığı için eti hayli lezzetlidir. Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz sahillerinde görülebilen uskumru, son günlerde azalmasıyla beraber ızgarası, kağıt kebabı, dolması yapılarak tüketilir. Özel olarak eylül ayından başlamak suretiyle ocak ayına kadar yağlanması devam ettiği için bu zamanlarda kızartmasından uzak durulmalıdır.

İstavrit

Eti çok leziz bir balık çeşidi olan istavrit Akdeniz ve Karadeniz ile Marmara kıyılarında rastlanır. Türlü halde yemekleri de yapılmış olan istavrit çoğu zaman kasım ve şubat aylarını kapsayan devirlerde lezzetlidir. Bu zamanlarda fırında yapılmış olan istavritin, tavası da lezzetlidir ve bol avlanması nedeniyle diğer aylarda da sürekli tüketilir.

Çinekop

Kış zamanında hayli bol olan çinekop, eylül ayından başlamak suretiyle şubat ayına kadar tüketilebilecek balıklar arasındadır. Tavası, buğulaması, kağıt kebabı ve pilakisi yapılabilen çinekopun, etinin en yağlı ve lezzetli olduğu bu eylül ve şubat aylarını kapsayan zamanlarda bilhassa ızgarası tavsiye edilir.

 

Levrek

Bütün sene süresince tüketilen balık türlerinden levrek özel olarak kışa gibi aylarda en lezzetli dönemlerine sahiptir. Birçok halde tüketilebilen ve türlü yemekleri de yapılabilen levrek ek olarak buğulama, fırında kağıt kebabı, haşlama halinde de tüketilir. 

Kalkan

Tüm yıl boyunca tüketilen ve daha fazla tavası tercih edilen balıklar arasında yer bulan kalkanın mevsimi şubat ayında başlar. Ocak ayından mart ayının ortalarına kadar ızgarası lezzetli olur. Ek olarak kağıt kebabı ve buğulaması yapılabilmektedir. Kalkan daha fazla Karadeniz ve Marmara kıyılarından avlanır.

Lüfer

Karadeniz ve Marmara’da devamlı görülebilen lüfer, uskumru ile benzer devirlerde tüketilebilecek balıklar arasındadır. Eylül sonundan başlamak suretiyle ocak ortasına kadar devam eden dönemler, etinin en lezzetli olduğu zamanlardır. Özel olarak Karadeniz’e gidildikçe lezzeti artan daha fazla şiş ve fleto ızgara, kağıt kebabı ve tuzlaması yapılarak tüketilir.

Palamut ve Torik

Eylül ayından başlamak suretiyle şubat ayının ortalarına kadar tüketilebilen palamut, bu devirlerde tam olarak yağlandığı için en fazla ızgarası ve fırında yapılmaktadır. Ek olarak yahnisi de lezzetli olan palamut tombik benekli orkinos balığıyla karıştırılır. İki balık türünün arasındaki değişiklik ise palamutun sırtında yedi adet bant bulunurken orkinosun sırtında bant sayısı çok çok fazladır. Daha fazla Karadeniz ve Marmara’da avlanan palamut, siyah etli olması nedeni ile çorbasından ve hazımsızlığı neden olması hasebiyle de buğulamasından uzak durulmalıdır.

 

Palamutla benzer aileden olan torik tüketimi de palamut ile benzer özellikler taşır. Palamuttan daha büyük olan torikler daha çok yağa sahip olduğundan dolayı daha fazla tuzlaması ve lakerdası yapılmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kabızlığa iyi gelen meyveler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?