Ananas nasıl saklanır?

Meyvesinin lezzetli ve içeriğinin vitamin dolu olması, ananasın taze olmasından geçmektedir. Olgun veyahut ham ananası ayırmanın çok ...

 

Güney Amerika'da yetişen tropikal bir meyve olan ananas, güzel kokulu ve lezzetli mevye türüdür. Bütün olarak yenilebildiği gibi dilimlenerek de tüketilebilmektedir. Meyve salataları ve kokteyllerin vazgeçilmeyen tatlarından olan bu meyve, benzer zamanda yoğurt, reçel ve tatlılarda aroma vermesi için de kullanılmaktadır.

Meyvesinin lezzetli ve içeriğinin vitamin dolu olması, ananasın taze olmasından geçmektedir. Olgun veyahut ham ananası ayırmanın çok yöntemi vardır. Olgun bir ananas seçmenin ilk kurallarından birisi üstündeki yaprağın yeşil olması ve üstünde kahverengi lekeler bulunmamasıdır. Islak ve nemli yapraklı ananaslar da tercih edilmemelidir. Benzer biçimde ananasın yüzeyi de yeşil ve sarı renklerden oluşmalıdır. Beyaz ve kahverengi benekli ananaslar ise bozulma belirtileri göztermeye başlamış demektir. Olgun bir ananas, ağır ve sıkı şekilli olmalıdır. Benzer zamanda güzel kokan bir ananas da taze ve olgundur.

Ananas nasıl saklanır?

Ananasın sezonu Mart ayından Temmuz ayına kadar olsa da, bugün çok market ve manavda her mevsimde ananas bulmak mümkündür.

Taze konserve ananas açılmamış durumda, kuru ve serin bir yerde 6 aya kadar muhafaza edilebilmektedir. Konserve açılınca ise içerisindeki suyu ile beraber üstü streç veyahut alüminyum folyo ile kapatılarak, buzdolabı içinde bir hafta saklanabilir.

Oda şartlarında saklanan ananasın asit seviyesi artış gösterse de tadı benzer kalacaktır. Oda sıcaklığında saklamaktansa buzdolabı içinde saklamak, ananasın dayanma süresini 4 - 5 gün uzatacaktır. 

 

Çokca manavda ananas kesim makinesi bulunur. Ananası manavlarda kestirip dilimletmek evde kesmekten daha stabil olabilecektir.

Taze bir ananas buzdolabı içinde 2 gün tazeliğini korur.

Ananas kesilirken, sert ve keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Kabukları dikey olarak kesilmelidir. Kalınıkları 2 cm olan dilimler durumunda kesilmesi uygun olur.

Ananas derin dondurucudan çıkarılıp yenmek istendiği zaman ise belli bir zaman oda sıcaklığında bekletilmelidir. Bu hem ananasın buzunu çözecek aynı zamanda kokusunu ve aromasını tekrar kazanmasını sağlayacaktır.

Konserve ananaslar da marketlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bir kutu ananas konservesinde minimum 3 adet ananas dilimlenmiş haldedir.

Ananas uzun dönem saklanmak istenirse kabuğu soyup, dilimlenerek hava geçirmeyen vakumlu kaplarda, derin dondurucu şartlarında 12 aya kadar tazeliğini korur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kravat nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?