Vodvil nedir?

Vodvilin içerisinde müzik, dialog, pandomim ve monologlar yer alabilir. Bu türde sahneye koyulan oyunlar bilhassa karmaşık bir olay k...

 

Vodvil, toplumsa problemleri ele alan, bunu yaparken de mizahı yollar kullanan bir tiyatro çeşididir. 18. yüzyılda sınıf farkına dikkat çekmek amacı ile meydana gelen vodvil, kelime anlamı olarak "şehrin sesi" manasına gelen "voix de ville" tamlamasından türetilmiştir.

Vodvilin içerisinde müzik, dialog, pandomim ve monologlar yer alabilir. Bu türde sahneye koyulan oyunlar bilhassa karmaşık bir olay kurgusuna sahiptir. Sebep-sonuç ilişkisine dayanmayan bu karmaşık olaylar, bilhassa şaşırtıcı sonlarla nihayetlendirilir.

18. yüzyılda meydana gelen bir tiyatro çeşidi olan vodvil, 20. yüzyılda etkisini kaybetmiştir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de 20. yüzyılda gelişmeye başlayan Amerikan film endüstrisidir. Gelişen film endüstrisi, etkisini ve gücünü kaybeden vodvilleri kendi bünyesine almaya çalışmıştır. Sinemaya uyarlanmaya çalışan vodviller, tiyatroda gösterdiği etkiyi beyazperde gösterememiştir. Eleştirmenlerin peşi sıra halkın da beğenisini kazanamayan vodvil uyarlamalarında Buster Keaton, Marx Brother’s, Edgar Bergen ve Al Johnson gibi oyuncular yer almıştır. 

20. yüzyılda vodvil uyarlamaları her ne kadar başarısız olsa da toplumsal problemleri komedi ile birleştiren Charlie Chaplin filmleri böyle zamanlarda büyük ilgi görmüştür. Bu toplumsal problemleri ele alan vodvillerin yapılmasını ve kaleme alınmasını tetikleyen bir hal olmuştur. Yine de bu sorunlar Chaplin filmlerinden değişik olarak azıcık daha üstü kapalı bir şekilde ele alınmıştır. Bunun gayesi oyunun eğlenceli ve dinamik durumunu kaybetmemektir. 

 

Bir yanlışlıklar komedyası da diyebileceğimiz vodvil, komedinin alt türlerinden biri olarak görülmektedir. Lakin bazı yönleriyle komediden ayrılır. Vodvillerin sonuç kısmında olaylara neden olan sosyal ve toplumsal sorunlar ortaya çıkarılır. Vodvillerde hikaye mutlu sonla biter. Karakterler detaylarla boğulmaz. Lakin öne çıkarılan karakterler olayı daha iyi yansıtmak için abartılabilir. Her ne kadar toplumsal olaylara değinse de vodvillerin asıl gayesi güldürmektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ahşap tablo nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?