Parke araları nasıl doldurulur?

Parke aralarının doldurulması için en fazla kullanılan yöntem dolgu macunu kullanılmasıdır. Bunu yapmak için parke rengine uygun mobi...

 

Parkeler, zemin kaplamasında çok sık kullanılan ve dekorasyona şıklık katan malzemelerdir. Değişik çeşitleri ve çok değişik renk seçenekleri bulunan parkelerin pozitif özelliklerinin ve şıklıklarının yanında seramik döşemelere göre bazı dezavantajları da bulunur. Hassaten parke aralarının zaman zaman açılması bu dezavantajların en önemlilerinden birisidir.

Parke Araları Nasıl Doldurulur?

Parke aralarının doldurulması için en fazla kullanılan yöntem dolgu macunu kullanılmasıdır. Bunu yapmak için parke rengine uygun mobilya macunu temin edilmeli ve parke araları bu macunla doldurulmalıdır. Parkeler arasındaki boşluklar macunla doldurulduktan sonra kurumaya bırakılmalıdır. Macun güzelce kuruyup sertleştikten sonra da ince bir zımpara kullanılarak çekilen macunun fazlalıkları zımparalanmalı ve parke ile benzer seviyeye getirilmelidir. Eğer ihtiyaç var ise parke üstüne bir kat da vernik veya cila uygulanmalıdır.

Eğer parke rengine münasip ahşap dolgu macunu bulunamıyorsa bu halde dolgu verniği kullanılmalıdır. Bu yöntemde hepsinden önce parke renginde talaş elde edilmelidir. Bunun parke döşenirken kalan parkelerden yararlanılabilir. Kalan parkelerin üst bölümlerinden ince bir zımpara kullanılarak yeteri miktarda talaş elde edilmeli ve bu talaş dolgu verniğine karıştırılarak macun kıvamı elde edilmelidir. Son olarak da talaşlı dolgu verniği parke aralarına uygulanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır. Kuruyan vernik ise zımparalanmalı ve gerekirse bir parkelerin üstüne de bir kat normal vernik uygulaması yapılmalıdır.

 

Parkelerdeki açılma iki halde giderilebilir. Birincisinde, parkelerin sökülüp tekrar takılması gerekir. Bu yol daha fazla parkelerin deformasyona uğradığı veyahut parke aralarındaki açıklıkların çok geniş olduğu hallerde tercih edilir. İkinci metotsa parke aralarının doldurulmasıdır. Bu yol geçici bir çözümdür ve doldurma işleminden belli bir zaman sonra parke aralarında açılma tekrar ortaya çıkacaktır.

Parke araları normalde açılma yapmaz. Lakin parke döşenen zeminde bozukluk var ise zaman geçtikçe parke aralarında açılma görülebilmektedir. Bunun yanı sıra parkelerin kalitesiz olması da açılma parke aralarında açılma oluşmasına yol açabilir. Hassaten kilitli mekanizmaya sahip parkelerin bu mekanizmalarının kalitesiz olması genelde açılma ile sonuçlanır. Kimi zamanlarda ise parkelerdeki açılmaya kusurlu parkeler yol açmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşılmaması parke ustasının işinin ehli olması ve hatalı parkeleri kullanmayıp iyi bir işçilik yapmasına bağlıdır. Ortamdaki sıcaklık farklarının fazla olması da parkelerde açılmaya yol açabilir. Hassaten yerden ısıtmalı sistemlerde veyahut aşırı ısınan soba veyahut petek çevrelerindeki parkelerde açılma ortaya çıkabilir. Son olarak, uzun seneler boyunca kullanılan parkelerde de devamlı farklılaşan sıcaklık ve nem gibi faktörlere çok uzun zaman maruz kalmalarından ötürü açılmalar görülür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Duvar kağıdının bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?