Bulaşıklardaki su lekeleri nasıl önlenir?

Hassaten bulaşık makinelerinde yıkanan bulaşıklarda görülebilen su lekeleri, yıkama işleminin etkili biçimde yapılmadığı hissiyatı ya...

 

Hassaten bulaşık makinelerinde yıkanan bulaşıklarda görülebilen su lekeleri, yıkama işleminin etkili biçimde yapılmadığı hissiyatı yaratır. Lakin bu hal bulaşıkların düzgün yıkanmamasından değil, yıkama suyu içerisindeki kireçten kaynaklanır. Bulaşık makinesinin doğru bir biçimde kullanılması ve elde yıkamada bazı stabil önlemler alınması ile bulaşıklarda su lekesi sorunu kolay bir şekilde çözülebilir.

Bulaşıklardaki Su Lekeleri Nasıl Önlenir?

Bulaşıklarda su lekelerinin oluşmaması için bulaşık makinelerinde parlatıcı kullanılması gerekmektedir. Lakin parlatıcı yerine doğal madde olan sirke de benzer amaçla kullanılabilmektedir. Alınan bütün önlemlere karşın bulaşıklarda su lekeleri oluştuysa bu halde bütün bulaşıkların tekrar yıkanmasına gerek yoktur. Bulaşıkların sirkeli bir bez ile silinmesi yahut bir zaman sirkeli sıcak suda bekletilince benzer suyla durulanarak kurutulması da su lekelerinin giderilmesinde etkili olmaktadır.

Bulaşık makinelerinde yıkanan bulaşıklarda görülebilen su lekelerinin çok önemli nedeni makinenin tuzunun bitmiş olmasıdır. Şebekeden gelen suyun içerisinde yer bulan kalsiyum ve magnezyum gibi bulaşıklarda kireç lekelerine neden olan minerallerin bulaşık makinesi içerisinde yer bulan bir reçine vasıtasıyla tutunabilmesi için bulaşık makinesinde hep tuz olmalıdır. Aksi durumda şebeke suyundaki bu mineraller reçine tarafından tutulamaz ve en sonunda yıkanan bulaşıklar üstünde kuruyan su, arkasında lekeler bırakır.

 

Bulaşıklarda görülebilen su lekelerinin diğer nedeni de makine yerleşiminin doğru yapılmamasıdır. Bu halde bazı bulaşıklar üstünde su sirkülasyonu yeteri kadar sağlanamayacağından lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Bu halin yaşanmaması için makine yerleştirilirken bulaşıkların birbirlerini engellemeyecek halde dizilmesine dikkatli olunması gerekir. Bunun yanı sıra dar ağızlı bardakların iç bölümleri da bulaşık makinesi tarafından yeteri kadar yıkanamaz. Bunu yapmak için dar ağızlı bardaklar mümkün olduğu kadar elde yıkanmalıdır.

Elde yıkanan bulaşıklarda su lekeleri daha sık görülmektedir. Çünkü elde yıkama suyu içerisindeki kalsiyumu ve magnezyumu tutacak bir mekanizma evlerde kullanılmaz. Bu halde elde yıkanan bulaşıklar kururlanırken üstündeki sudan kalan mineraller lekelere neden olur. Elde yıkamada bu halin yaşanmaması için bulaşıklar yıkanınca tatlı suyla durulanabilirler yahut kurutma bezi kullanılarak elle kurutulabilirler. Bunun dışında bulaşıklar kurutulurken altlarında su birikmesi de önlenmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kristal ürünler nasıl parlatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?