Brüksel lahanası nerede yetişir?

Brüksel lahanası sıcak havaları sevmeyen bir bitki olarak bilinir. Bu neden ile hafif don olaylarının yaşandığı serin iklime sahip ye...

 

Frenk lahanası adıyla de bilinen brüksel lahanası Turpgiller ailesine ait bir bitki çeşididir. Brokoli gibi bu bitkinin de kanseri önleyici etkileri vardır. Kış sebzeleri arasında yer bulan Brüksel lahanası bolca C vitamini bulundurur. Fide durumundayken lahanaya olan benzerliği ile dikkat çekse de daha sonrasında gövdesi 1 metre uzunluğuna kadar çıkabilir.

Brüksel lahanası sıcak havaları sevmeyen bir bitki olarak bilinir. Bu neden ile hafif don olaylarının yaşandığı serin iklime sahip yerlerde daha iyi yetişir. Ilık iklime sahip yerlerde yetişmesi için ekimi sonbahar mevsiminde yapılmalıdır. Münasip tohum ve gübre alındığı durumda evlerin balkonlarında veya bahçelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Brüksel lahanası türlü topraklarda yetişebilse de orta seviyede ağır ve azot içeren topraklarda daha iyi yetişir. Erkenci çeşitleri için hafif, geçici çeşitleri için ise ağır toprakların seçilmesi gerekmektedir. Ek olarak yetişmesi için toprağın organik madde açısından zengin olması gerekmektedir. Böylece istenen nem sağlanmış olur. Toprağın pH değerinin asgari 6.5 olması önemlidir. Sürekli biçimde gübrelemesinin yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Gübre fosfor ve potasyum yönünden zengin olmalıdır.

Brüksel lahanasının sürekli olarak tüketilmesi insanlar için önemlidir. Çünkü yapısında bol bol C vitamini içermektedir ve kansere karşı koruma sağlamaktadır. Yapısında yer bulan yüksek orandaki demir hasebiyle kansızlık problemine de iyi gelir. Bunlara ek olarak içerdiği potasyum hasebiyle hipertansiyon problemine çözüm olur ve tansiyonu sağlıklı seviyelerde tutar. En büyük dezavantajı iyot emilimini azaltmasıdır. O neden ile aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

Brüksel lahanası Türkiye'de son günlerde tanınmaya başlayan bir bitki çeşidi olduğundan yaygın bir biçimde yetiştiriciliği yapılmaz. Avrupa'da ise başta Belçika ve İngiltere olmak üzere yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bunun peşi sıra ABD içinde Kaliforniya kısmında de Brüksel lahanası bulunmaktadır 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kara dut nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?