Çam ağacı neden kurur?

Çam ağaçları sonbahar mevsimi geldiği zaman yapraklarını dökmeyen çamgiller familyasına özgü olan iğne yaprakları türlerinin ortak ad...

 

Çam ağaçları sonbahar mevsimi geldiği zaman yapraklarını dökmeyen çamgiller familyasına özgü olan iğne yaprakları türlerinin ortak adıdır. Türkiye sınırları içinde karaçam, sarıçam, Halep çamı, kızılçam ve fıstık çamı olmak üzere 5 tür çam çeşidi bulunur. Değişik alanlarda yararlanılan çam ağaçları çok uzun seneler boyunca yaşayabilen ağaç türleridir. Ama bazı hallerde çam ağaçları üstünde sorunlar ortaya çıkar ve erken bir kuruma gözlenebilmektedir. Çam ağaçları üstünde kurumanın gerçekleşmesini sağlayan türlü sebepler bulunur. Çam ağaçlarının kurumaması için bu hallere hayli dikkat edilmesi gerekir.

Çam ağaçlarının kurumasına neden olan faktörler nelerdir?

Ağacın etrafındaki suyun drenaj eksikliği nedeni ile kök bölümünden uzakaştırılması gerekir. Eğer su uzaklaştırılmaz ve kökler yaş yahut benzeri maddeler ile kapalı olduğunda buharlaşma da gerçekleşmeyeceğinden çam ağaçlarında kurumalar gözlenmektedir.

Ek olarak unutulmaması gerekli olan yeni dikilen çamlara çok fazla su ölçüde su verilmemelidir. Yeni çamlara verilen su miktarındaki fazlalıklar çamların kurumasına yol açmaktadır.

Çam ağaçlarında görülebilen mantar hastalığı sorunu de çamların kurumasını hızlandıran etkenlerden birisidir. Özlelikle nemli alanlarda kolay bir biçimde yaşayan ve yayılan bu problem çam ağaçlarının kurumasına neden olur.

 

Özel olarak şehir içerisinde bulunan çam ağaçlarında kurumalar daha çok olur. Çünkü yol kenarlarında bulunan çam ağaçlarının köklerine kadar taş koyulduğundan ötürü kök bölümünde yeterli hava giriş ve çıkışları sağlanamamaktadır. Ek olarak böyle hallerde toprak yapısında da sorunlar meydana geldiğinden yağışların sonucu olarak toprak üstünde çok fazla ıslaklık oluşur. Fazla nem de çamların kurumalarına yol açan bir etkendir.

Çam ağaçlarının üzerilerinde meydana gelen yaraların iyileşmesine dikkatli olunması gerekir. Bilhassa çevreden gelen zararlılar, mantar sorunu, dondan ötürü oluşan çatlaklar, münasip olmayan ortam şartları yaraların iyileşmesine engel olur. Çam ağaçlarındaki iyileşmeyen yaralar da çam ağaçların hastalanmasına veya kurumasına yol açmaktadır. Bu nedenle çam ağaçlarının sürekli biçimde bakımlarının yapılmış olması gerekte, yaralar oluşmuşsa bunların tedavisinin en çabucak yapılmış olması çam ağaçlarının uzun ömürlü olmasına yardım eden olabilecektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Nergis çiçeği nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?