Doğal makyaj temizleyiciler

Bir parça pamuğa birkaç damla zeytinyağı damlatarak güzel ve doğal makyaj temizleyici elde edebilirsiniz. Bu uygulama ekseriyetle göz...

 

Makyaj yapmak kadar makyajı temizlemek de özen ister. Piyasada makyaj temizliği için üretilmiş çok alternatif vardır. Fakat bu ürünler içerisinde kimyasallar barındırmaktadır. Oysaki evde doğal malzemelerle de makyaj temizleyiciler elde edebilirsiniz. Nasıl mı?

Tarif 1

Bir parça pamuğa birkaç damla zeytinyağı damlatarak güzel ve doğal makyaj temizleyici elde edebilirsiniz. Bu uygulama ekseriyetle göz makyajının temizlenmesinde gayet etkilidir. Ek olarak zeytinyağının içindeki doğal yağ asitleri cildi besler ve kırışıklıklara da iyi gelir. Ek olarak göz makyajını temizlerken kirpikleri de besler. Bundan dolayı bakımlı, dolgun ve hacimli kirpiklere kavuşabilirsiniz. Saç bakımında kullanılan zeytinyağını artık makyaj temizlemede de kolayca kullanabilirsiniz. Zeytinyağına alternatif badem yağını da benzer halde kullanabilirsiniz ama badem yağı yüzdeki tüyleri ve tüy köklerini besleyeceğinden dikkatli ve az miktarlarda sürmeye özen gösteriniz. Bilhassa kuru ciltlere daha uygun olur.

Tarif 3

Yağlı ciltler ise kekik, badem ve kuşburnu karışımını makyaj temizlemede kullanabilirler. Hazırlamak için hepsinden önce 5 damla badem yağı, sonrasında 3 damla kuşburnu yağı, 1 damla kekik yağı ve son olarak da 1 damla E Vitaminini bir kapta karıştırınız. Karışımı yine pamukla cildinize sürebilirsiniz. Bu karışım yağlı ciltlerin yağlanmaması için çok uygundur. Yalnız olarak zeytinyağı yahut badem yağı karışımları yağlı ciltlerin daha da yağlı görünmesine neden olabilecektir. Oysaki bu karışımla cilt yağlı görünmeyecek ayrıca fazla yağlardan arınacaktır.

 

Tarif 2

Buzdolabınızdaki salatalık ve süt de doğal yollardan makyajınızı temizlemede kullanabileceğiniz ürünlerdir. Bir adet salatalığı rendeledikten sonra tencereye yarım litre süt koyup içine rendelenmiş salatalığı ekleyin. Takriben 10 dk kadar düşük sıcaklıkta bırakınız. Çok fazla kaynamaması gerek. Ateşten alınca süzüp bir şişeye doldurunuz. Pet şişe olmamasına özen gösteriniz. Bu karışımı buzdolabı içinde bekletebilirsiniz. Makyajınızı sileceğiniz zaman çıkarıp bir pamuğa bir nebze dökerek kullanabilirsiniz. Azami 4-5 gün kullanılabilmektedir. Daha uzun zaman kullanılmamalı.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Doğum çatlakları nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?