Organik tarımın faydaları

Yetiştirilen bitkiler kısırlaştırılmış, tohumundan yeni bitki elde edilemez olmuştur. Kullanılan kimyasallarla mikroorganizmalarda mu...

 

Tarım, kimsenin yerleşik hayata geçmesinden sonra avcılık ve toplayıcılığın yerini bitki yetiştiriciliğinin almasıyla başlamıştır. İlk tarım yapan insanlar tohumlarını ve fidelerini doğadan temin edip suyu ve hayvan gübrelerini kullanarak tarımı geliştirmişlerdir.

Yetiştirilen bitkiler kısırlaştırılmış, tohumundan yeni bitki elde edilemez olmuştur. Kullanılan kimyasallarla mikroorganizmalarda mutasyon riski artmış ve yeni hastalıklar, yeni kimyasallar birbirini takip etmiştir. Toprağın yapısının da bozulması ile araziler verimsizleşmiştir. Toprakta kalıntıların oluşmasına ve bu kalıntıların besin zinciri ile bir canlıdan diğer canlıya aktarılmasına neden olur.

Dolaylı olarak enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Modern tarımda tarım makineleri çok fazla kullanılır. Tarımsal ilaçlar ve gübreler bazı arazilerde makineler ile uygulanmaktadır. Oysa organik tarımda yabancı otlar el ile temizlenmektedir.

Var olan tarım arazilerinin kimyasallarla kirletilmesinden ötürü organik tarım için araziler sınırlıdır. Var olan arazilerin kimyasallardan temizlenmesi zaman alsa da organik tarıma geçişlerde artış yaşanması kaçınılmazdır. 

Organik tarım kendine özel uygulamaları ve prosedürleri olduğundan dolayı üretilen ürünün denetiminin yapılarak tarımdaki denetim sıkıntısını da ortadan kaldırır. Üretilen ürünler diğer tarım ürünlerine göre daha sağlıklıdır ve içerdikleri besin değerleri daha yüksektir.

 

İlk başlarda diğer yöntemlere göre daha az ürünün üretilmesine neden oluyormuş gibi gözükse de esasen maliyeti düşüktür. Kimyevi ilaç, gübre ve hormon satın alınmadığı için işçiliği ve maliyeti düşürür ve daha çok kazanç sağlanmasına neden olur.

Çağımızda organik tarım dediğimiz esasen yeni terim değildir. Asırlar boyu yapılmış tarım teknikleriyle üretimdir. 1700’lü senelerden başlayarak tarımda kimyasalların kullanılmaya başlanmış. Gübre ve tarımsal ilaçlar olarak karşımıza çıkan bu kimyasallar tarımda verimi artırmış gibi gözükse de doğaya vermiş olduğu zararlar yadsınamaz miktarda.

Organik tarımın son devirlerde bu kadar revaçta olmasının tek sebebi insanların sağlığına ve gelecek nesillerin sağlıklı olmasına verilen önemin artmasıdır. Organik tarımın gayesi insan ve doğada bulunan canlıların sağlıklarını korumaktır. Kimyevi ilaç kullanmadan toptan organik kökenli girdiler kullanarak havaya, suya ve toprağa zarar vermeden çevreyi korur. Tarım arazilerinin verimsizleşmesinin ve çölleşmesinin de önüne geçilir. Bu nedenle sürdürülebilir bir tarım politikası güder.

Kullanılan kimyevi ilaçlar yer altı ve yer üstü sularının peşi sıra en direkt içme sularına da karışabilirler. Bu hal var olan su kaynaklarının kirlenmesine neden olurken organik tarım ile sularımızı da korumuş oluyoruz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kruvaze perde kullanımı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?