Mandalina ağacı bakımı

Özel olarak C vitamini yönünden zengin olan mandalina meyvesi, yetiştirilme süresinde ve devamında yüksek verim alabilmek dikkatli ha...

 

Özel olarak C vitamini yönünden zengin olan mandalina meyvesi, yetiştirilme süresinde ve devamında yüksek verim alabilmek dikkatli halde bakılmalıdır. Ev ortam koşullarına da uyum sağlayabilen bir bitki olması dolaylı olarak ev, ofis gibi yerlerde de yetiştirilebilir. Mandalina bitkisinin yetiştirilme süresinde, ve ağacın sulanmasına, beslenmesine ve budanmasına önem verilmesi gerekmektedir.

Mandalina bitkisi yetiştirilirken nelere dikkat edilmelidir?

Saksıda yetiştirilen bitkiler için, saksının değiştirilmesi iki sene süresince bir sefer yapılmalıdır. Saksının değiştirilme tarihi hava sıcaklığının yükselmeye başladığı ayların başlangıcından yapılmalıdır.

Direk olarak güneş ışığından faydalanmak istemeyen bu bitki dolaylı olarak diğer ışıklardan da faydalanabilir.

Bitkiyi aşırı derece soğuk veyahut sıcak havaya maruz bırakmak, bitkinin yaprakları, çiçekleri ve kökleri için zarar teşkil eder. Münasip sıcaklıkta yetiştirilmesine özen gösterilmelidir.

Mandalina ağacının beslenmesi nasıl olmaladır?

Tarım ilaçlarının satıldığı dükkanlardan alınacak mineral ve vitaminler için her senede bir sefer olmak üzerek topraktan beslenmelidir. Bu beslenme ağacın ömrünü uzatacağı gibi daha iyi görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Mandalina ağacının budanması nasıl olmalıdır?

Eğer budama düzün ve zamanında yapılmazsa taçların gelişmesi kötü etkilenir, ek olarak dallarda kırılmalar ortaya çıkar. Oluşan meyveler ufak ve kalitesiz olur, kısa bir zaman içinde verim düşer. Ayrıca bazı senelerde hiç mahsül alamama durumları olabilir. Bu etkilerin olmaması için budama işlemine önem verilmelidir. Mandalina ağacı yazın meyve vermiş olduğu için ağacın budama işlemi ekim ve şubat ayları arasında dinlenmeye geçtiği, hava sıcaklığının düşük olmadığı dönemlerde yapılmış olması uygun olur.

 

Mandalina ağacı sulanmasın nasıl yapılmalıdır?

Sulama yapılırken verilen suyun miktarının benzer olduğuna ve benzer günlerde verilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Sıcak aylarda özelli yaz aylarında bitkinin suya olan ihtiyacı çok fazla olabilecektir. Bu sebep ile bitki için verilen su miktar seviyesinin yükseltilmesi gerekmektedir. Ek olarak sulama yapılırken suyun toprağın her yere ulaştığından emin olunması önemlidir.

Eğer gözle görülmektedir bir bir farklılık yoksa sulama işlemi benzer halde devam ettirilmelidir.

Sulama yapılırken verilen suyun soğuk olmamasına imkan varsa oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta olmasına önem verilmelidir. Aksi halde bitkiye zarar verebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ayna temizleme yöntemleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?