Eski bina nasıl güçlendirilir?

Binanın güçlendirilmesine karar verilmeden önce bazı raporların hazırlanması gerekir. Bu raporlar, yapı mahalliliği ve geoteknik bilg...

 

Eski binaların güçlenmesi, bu binaların depreme dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü yönünden gayet önemlidir. Yapının onarılmasının sonrasında güçlendirme işlemlerine geçilmektedir. Eski binalar genellikle betonarme ve yığma yapılar olduğundan ötürü güçlendirme teknikleri bu binalara göre hazırlanamktadır. 

Binanın güçlendirilmesine karar verilmeden önce bazı raporların hazırlanması gerekir. Bu raporlar, yapı mahalliliği ve geoteknik bilgiler ile ilgilidir. Yapı mahalliği ve geoteknik raporların içinde binanın zemin cinsi, zemin grubu ve sınıfı ile beraber zemin emniyet durumu bilgileri yer alır. Bu raporun içinde eski binanın zeminindeki sıvılaşmanın ve göçmenin olup olmadığı bilgisi de bulunmaktadır 

Binaların güçlendirilmesinde geçilirken, yapının taşıyıcı sistem durumu, hasar seviyesi ve deprem zararı incelenmelidir. Taşıyıcı sistemin güçlü hale getirilmesi için taşıyıcı sisteme ek perde takviyesi yapılmalıdır. Buna ek olarak kolon mantolaması ve kirişlerle beraber temelin güçlendirilmesi gerekir. Mantolama yapılırken çelik ve betonarme mantolama kullanılabilmektedir. Mantolama yapılırken kolonlardan birisine komşu bir plan oluşturulamıdır. Ek olarak plandaki simetriye dikkat edilmesi gerekmektedir. Mantolma işlemlerinin sonrasında zemin kuvvetlendirilmesi işlemine geçilebilmektedir. 

Eski bir binanın güçlendirilmesi işlemlerine geçilmeden önce binanın onarımı yapılmaktadır. Bina onarımına taşıyıcılardan başlanmaktadır. Taşıyıcı sistem onarılırken, taşıyıcı sistem çözümlemesi yapılmamaktadır. Bu onarımda yalnızca hasarlı sistemin eski durumuna dönüştürülmesi amaçlanır. Eski binaların taşıyıcı kolonlarında genel olarak donatı paslanması ve beton kesiti azalması gibi sorunlar görülmektedir. Bu hasarlara büyümeden müdahale edilmesi gerekir. Bu hal binanın onarımı ve güçlendirilmesi için hayli önemlidir. Bina kolonlarının onarılmasında çoğu zaman kum ile yapılmış olan ve klor içermeyen bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışım fırça ile taşıyıcıya uygulanmaktadır. 

 

Güçlendirme işlemlerinin zemin tarafına gelindiği zaman var olan olan beton ile yeni beton arasına bütünlemeyi sağlamak için özel kimyevi madde kullanılır. Bundan hariç var olan eklenti ile yeni güçlendirme yapısının arasına kaynak ya da kanca gibi malzemeler de kullanılabilmektedir 

Eski binaların güçlendirilmesinde kat sayısı da hayli önemlidir. Dört kattan fazla kata sahip olan binaların taşıyıcı kolonları değişik hesaplamalarla güçlendirilmektedir. Genellikle yığma ve betonarme binaların az katlı yapılmış olması gerekir. Binaların kat sayısı arttıkça, taşıyıcılara binen yük artmaktadır. Bu hal da binaların ömrünü azaltmaktadır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Pafta nasıl bulunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 bina güçlendirme,

Bina güçlendirme için, öncelikle yapının mevcut durumunu değerlendirmek gerekir. Örneğin, bina yapısının güçlendirilmesi için gerekli olan malzemelerin ne olduğunu ve ne kadar malzeme gerektiğini belirlemek gerekir. Bina güçlendirme için, mevcut yapının çatısı, duvarları, temelleri ve diğer bölümlerinin güçlendirilmesi gerekir. Bu işlem için, çatıların yeniden tasarlanması, duvarların güçlendirilmesi, temellerin güçlendirilmesi ve diğer bölümlerin güçlendirilmesi gerekir.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?