Üzüm likörü nasıl yapılır?

Üzümlerin iri taneli ve kalın kabuklu olmasına özen gösterilmelidir. Tanelerin küçük yeşil sapları ayrılmadan kullanılmalıdır. Üzümle...

 

İçerdiği maddeler sağlık yönünde önemli olan üzümün enerji kaynağı ve anti kansorejen etkisi olduğu bilinir. Taze olarak tüketilen meyveden meyve suyu, şerbet ve reçel yapıldığı gibi alkollü içki yaparken da kullanılabilmektedir. C vitamini deposu, bol lifli olan üzüm likör yaparken kullanıldığı zaman gayet leziz bir aromanın ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Üzüm Likörü İçin Gerekli Malzemeler

Üzüm Likörü Nasıl Hazırlanır?

Üzümlerin iri taneli ve kalın kabuklu olmasına özen gösterilmelidir. Tanelerin küçük yeşil sapları ayrılmadan kullanılmalıdır. Üzümler yıkanır, bir tülbent vasıtasıyla kurulanarak ikiye ayrılır. İlk kısım güzelce sıkılır üzümlerin suyu alınır. Ayrı bir kavanozda bulunun alkolün içine katılır. Üstüne toz şeker eklenmektedir ve ayrılan ikinci kısım üzümlerin birkaç yerinden iğne kullanılarak delinir ve üstüne boşaltılır. Daha sonrasında kavanozun üstü cam bir kapakla kapanır. Parşömen kağıdıyla üstü tam olarak sarılır. Serin bir yerde muhafaza edilir, servis edildiği zaman ise likörün üstüne birer adet üzüm konulur.

Likör yaparken kullanılan meyveler taze olmalıdır. Üzümü seçerken çürük ve ezilmiş olanlar tercih edilmemelidir. Üzüm likörü yaparken tercih edilebilecek alkollü içecekler tekila, votka, kırmızı veya beyaz şaraptır. Bunlar arasında en bilinen kullanılan ise votkadır. Likör genel olarak sek içilir. Sek içmek yerine kokteyl olarak da tercih edilebilmektedir. Kırılmış buzlar liköre eşlik edebilir. Tadını dengeler ve soğumasına yardımcı olmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Vanilya likörü nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?