İngilizce Kelimeler nasıl ezberlenir?

Kelime ezberlemek artık daha kolay. Cümle cümle ezberleyin, daha iyi hatırlayın...

 

Kelime ezberlemenin en zor kısmı kelimeleri ezberde sürekli tutabilmektir. Bunun için uzmanlar bol bol tekrar yapmak gerektiğini önerirler. Bu en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Bu yazıda ise daha farklı bir yöntemden bahsedeceğiz.

İngilizce kelime ezberlemenin en etkili yollarından biri de, cümle cümle ezberlemektir. Kelimeleri cümle haline ezberlemek de, en az tekrar etmek kadar faydalı sonuçlar verdiği görülmüştür. Özellikle son yıllarda, öğrencilerin büyük bir kısmı salt kelime ezberinden ziyade, cümle ezberine yoğunlaşmışlardır. Cümle ezberleyenlerin, salt kelime ezberi yapanlardan daha başarılı oldukları görülmüştür.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre, beynimiz bir olay hakkında ne kadar ilgi kurabilirse, o olayı o kadar çok hatırlıyoruz. Örneğin, çocukluk günlerinizde ayağınıza batan bir çiviyi düşünün. Artık nerede bir çivili tahta görseniz o acıyı hatırlarsınız. O gün çevrenizde olan fakat şimdilerde görüşmediğiniz o kişiyi bugün görseniz, yine o ayağınıza batan çivi aklınıza gelir. Hatta o olay size göre çok özel bir yerde meydana gelmişse ve uzun süredir oraya gitmediyseniz, yıllar sonra o yere gittiğinizde yine aynı olayı hatırlarsınız. Verdiğimiz üç örnek de aynı olayı hatırlatmaktadır. Çünkü her biri o olayla ilişkilendirilmiştir.

İşte bu şekilde kelime ezberlerken de, cümle cümle ezberleme yöntemini kullanırsanız, cümle içerisindeki diğer kelimelerle, ezberlemek istediğiniz kelime arasında ister istemez bir anlam ilgisi kurmuş olursunuz. Bu da ezberinizin daha kuvvetli olmasını sağlar. Unuttuğunuz bir kelimeyi, cümledeki diğer kelimelerden faydalanarak da hatırlayabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek isterseniz bir önceki makalemizi, `YDS ve YÖKDİL en çok çıkan ingilizce kelimeler` adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 hakan altun,

Anlattıklarınıza harfiyen katılıyorum. Ayrıca ingilinzce öğrenmenin ve telafuzu düzeltmenin en kolay yolu yabancı dizi izlemek bende çok etkili oldu. güzel paylaşım teşekkürler.


#2 sivaslı merve,

Cümle cümle ingilizce kelime ezberleme yöntemi, özellikle cümle içerisinde bilmediğiniz kelimelerle karşılaştığınız zaman çok etkili oluyor. Yani tahmin edebiliyorsunuz kelimenin anlamını. Ali defterini kalemini alıp ...'a gitti. Noktalı yerdeki kelimeyi bilmeseniz de "okul" olabileceğini tahmin etmek gibi. Bu yöntem özellikle YÖKDİL ve benzeri sınavlarda çok etkili ama TOEFL IELTS gibi sınavlarda gerçekten ingilizce bilmek gerekiyor. Bu gibi taktikler o sınavlarda işlemiyor. Bunlar daha çok şıklı test soruları için geçerli.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?