İngilizce Kelimeler nasıl ezberlenir?

Kelime ezberlemek artık daha kolay. Cümle cümle ezberleyin, daha iyi hatırlayın...

 

Kelime ezberlemenin en zor kısmı kelimeleri ezberde sürekli tutabilmektir. Bunun için uzmanlar bol bol tekrar yapmak gerektiğini önerirler. Bu en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Bu yazıda ise daha farklı bir yöntemden bahsedeceğiz.

İngilizce kelime ezberlemenin en etkili yollarından biri de, cümle cümle ezberlemektir. Kelimeleri cümle haline ezberlemek de, en az tekrar etmek kadar faydalı sonuçlar verdiği görülmüştür. Özellikle son yıllarda, öğrencilerin büyük bir kısmı salt kelime ezberinden ziyade, cümle ezberine yoğunlaşmışlardır. Cümle ezberleyenlerin, salt kelime ezberi yapanlardan daha başarılı oldukları görülmüştür.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre, beynimiz bir olay hakkında ne kadar ilgi kurabilirse, o olayı o kadar çok hatırlıyoruz. Örneğin, çocukluk günlerinizde ayağınıza batan bir çiviyi düşünün. Artık nerede bir çivili tahta görseniz o acıyı hatırlarsınız. O gün çevrenizde olan fakat şimdilerde görüşmediğiniz o kişiyi bugün görseniz, yine o ayağınıza batan çivi aklınıza gelir. Hatta o olay size göre çok özel bir yerde meydana gelmişse ve uzun süredir oraya gitmediyseniz, yıllar sonra o yere gittiğinizde yine aynı olayı hatırlarsınız. Verdiğimiz üç örnek de aynı olayı hatırlatmaktadır. Çünkü her biri o olayla ilişkilendirilmiştir.

İşte bu şekilde kelime ezberlerken de, cümle cümle ezberleme yöntemini kullanırsanız, cümle içerisindeki diğer kelimelerle, ezberlemek istediğiniz kelime arasında ister istemez bir anlam ilgisi kurmuş olursunuz. Bu da ezberinizin daha kuvvetli olmasını sağlar. Unuttuğunuz bir kelimeyi, cümledeki diğer kelimelerden faydalanarak da hatırlayabilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir önceki makalemizi, `YDS ve YÖKDİL en çok çıkan ingilizce kelimeler` adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 hakan altun,

Anlattıklarınıza harfiyen katılıyorum. Ayrıca ingilinzce öğrenmenin ve telafuzu düzeltmenin en kolay yolu yabancı dizi izlemek bende çok etkili oldu. güzel paylaşım teşekkürler.


#2 sivaslı merve,

Cümle cümle ingilizce kelime ezberleme yöntemi, özellikle cümle içerisinde bilmediğiniz kelimelerle karşılaştığınız zaman çok etkili oluyor. Yani tahmin edebiliyorsunuz kelimenin anlamını. Ali defterini kalemini alıp ...'a gitti. Noktalı yerdeki kelimeyi bilmeseniz de "okul" olabileceğini tahmin etmek gibi. Bu yöntem özellikle YÖKDİL ve benzeri sınavlarda çok etkili ama TOEFL IELTS gibi sınavlarda gerçekten ingilizce bilmek gerekiyor. Bu gibi taktikler o sınavlarda işlemiyor. Bunlar daha çok şıklı test soruları için geçerli.


#3 ingilizce öğretmeni,

İngilizce kelimeleri ezberlemek için birkaç yöntem denenebilir. Örneğin, kelimeleri sık sık tekrarlayarak ezberleyebilirsiniz. Ayrıca, kelimeleri kendinize ait bir sözlük oluşturarak ve bu sözlüğü sık sık kontrol ederek de ezberleyebilirsiniz. Bu yöntemlerin yanı sıra, kelimeleri anlamlarıyla birlikte yazarak da ezberleyebilirsiniz. Örneğin, bir kelimeyi yazarken, onun anlamını da yanına yazabilirsiniz. Böylece kelimenin anlamını da hatırlamış olursunuz. Ayrıca, kelimeleri kullanarak cümleler oluşturarak da ezberleyebilirsiniz. Örneğin, kelimeleri bir araya getirerek bir hikaye yazabilir ve bu hikayeyi sık sık okuyarak da ezberleyebilirsiniz. Bu yöntemlerden hangisi sizin için en uygun olursa onu deneyebilirsiniz. Ancak, ezberleme sürecinde sabırlı ve istikrarlı olmanız çok önemlidir.


#4 ingilizce hocası,

İngilizce kelimeleri öğrenmek ve hatırlamak için birçok yol vardır ve size en iyi yol hangisi olacak, öğrenme stilinize ve kelimeleri kullanacağınız bağlamınıza göre değişebilir. İngilizce kelimelerini öğrenme ve hatırlama için genel ipuçları şunlardır:

Kelimeleri bağlamda kullanın. Kelimelerin cümlelerde ve okuma malzemelerinde görülmesi ve kullanılması, anlamlarını ve nasıl kullanıldıklarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak pratik yapın. Düzenli pratik, yeni kelimeleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Flashcardları kullanın. Kelimenin bir tarafına kelimeyi, diğer tarafına tanımı yazın ve kelimeleri düzenli olarak sınayın.

Mnemonik araçları deneyin. Bu, hafızanızda ilişkiler oluşturarak şeyleri hatırlamaya yardımcı olan tekniklerdir. Örneğin, bir kelimenin yazılışını hatırlamaya yardımcı olacak bir deyim ya da kısaltma kullanabilirsiniz.

Özel bir kelime hazinesi oluşturun. Karşınıza çıkan yeni kelimeleri ve anlamlarını yazın ve onları düzenli olarak inceleyin.

Sözlükler, thesauruslar ve dil öğrenim uygulamaları gibi kaynakları kullanarak kelimeleri öğrenme ve hatırlama yardımı alın.


#5 ingilizce kelime ezberleme yöntemleri,

1. Öncelikle, kelimeleri sözcük gruplarına ayırın. Örneğin, bir kelimeyi çoğul haline getirmek için, "s" eki ekleyebilirsiniz.

2. Kelimeleri kendiniz için anlamlı cümleler oluşturarak ezberleyin.

3. Kelimeleri sözlükte arayın ve anlamlarını öğrenin.

4. Kelimeleri kendiniz için kartlar oluşturarak ezberleyin.

5. Kelimeleri bir arkadaşınızla karşılıklı olarak söyleyerek ezberleyin.

6. Kelimeleri farklı seslerle okuyarak ezberleyin.

7. Kelimeleri kendi kendinize tekrarlayarak ezberleyin.

8. Kelimeleri konuşarak ezberleyin.

9. Kelimeleri şarkılarla ezberleyin.

10. Kelimeleri kendiniz için konuşma ve yazma çalışmaları yaparak ezberleyin.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?