İngilizce Kelimeler nasıl ezberlenir?

Kelime ezberlemek artık daha kolay. Cümle cümle ezberleyin, daha iyi hatırlayın...

 

Kelime ezberlemenin en zor kısmı kelimeleri ezberde sürekli tutabilmektir. Bunun için uzmanlar bol bol tekrar yapmak gerektiğini önerirler. Bu en çok bilinen yöntemlerden birisidir. Bu yazıda ise daha farklı bir yöntemden bahsedeceğiz.

İngilizce kelime ezberlemenin en etkili yollarından biri de, cümle cümle ezberlemektir. Kelimeleri cümle haline ezberlemek de, en az tekrar etmek kadar faydalı sonuçlar verdiği görülmüştür. Özellikle son yıllarda, öğrencilerin büyük bir kısmı salt kelime ezberinden ziyade, cümle ezberine yoğunlaşmışlardır. Cümle ezberleyenlerin, salt kelime ezberi yapanlardan daha başarılı oldukları görülmüştür.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre, beynimiz bir olay hakkında ne kadar ilgi kurabilirse, o olayı o kadar çok hatırlıyoruz. Örneğin, çocukluk günlerinizde ayağınıza batan bir çiviyi düşünün. Artık nerede bir çivili tahta görseniz o acıyı hatırlarsınız. O gün çevrenizde olan fakat şimdilerde görüşmediğiniz o kişiyi bugün görseniz, yine o ayağınıza batan çivi aklınıza gelir. Hatta o olay size göre çok özel bir yerde meydana gelmişse ve uzun süredir oraya gitmediyseniz, yıllar sonra o yere gittiğinizde yine aynı olayı hatırlarsınız. Verdiğimiz üç örnek de aynı olayı hatırlatmaktadır. Çünkü her biri o olayla ilişkilendirilmiştir.

İşte bu şekilde kelime ezberlerken de, cümle cümle ezberleme yöntemini kullanırsanız, cümle içerisindeki diğer kelimelerle, ezberlemek istediğiniz kelime arasında ister istemez bir anlam ilgisi kurmuş olursunuz. Bu da ezberinizin daha kuvvetli olmasını sağlar. Unuttuğunuz bir kelimeyi, cümledeki diğer kelimelerden faydalanarak da hatırlayabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir önceki makalemizi, `YDS ve YÖKDİL en çok çıkan ingilizce kelimeler` adlı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?