Çim bakımı nasıl yapılır?

İlkbaharla beraber çimlerimiz artık uzamaya başlar. Bunun anlamı da biçilme vaktinin gelmiştir. Çimlerimizi çok kısaltmadan hafta içi...

 

Çim bakımı mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir. Her mevsim çimlere değişik uygulama yapılmaktadır. Böylece çimlerimiz 12 ay süresince yemyeşil bize huzur vermeye devam eder.

Çimin ilkbahar Bakımı

İlkbaharla beraber çimlerimiz artık uzamaya başlar. Bunun anlamı da biçilme vaktinin gelmiştir. Çimlerimizi çok kısaltmadan hafta içinde 1 ve ya 2 kez biçebiliriz. Unutmayın kasım ile şubat ayları arasında güzelce uzamış olan çimler kalınlaşır. İlk biçimlerinizde çimleri biraz uzun biçerseniz size kolaylık sağlayacaktır. Birkaç biçimden sonra normal boyda biçebilirsiniz. Orada dikkat edeceğimiz çok önemli nokta bahar mevsimiyle beraber çimlerimizin arasında oluşan yabani otlardır. Eğer bu otlar çok fazla değilse elle yolunabilir. Bundan hariç yabani ot öldürücü zirai ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Çimin yaz Bakımı

Artık çimlerimizi düzenli bir biçimde sulayıp biçme mevsimimiz geldi. Sulama işlemini mümkün ise güneş battıktan sonra yapmayı unutmayın. Yaz sıcağında sulanan çimleri güneş kavurarak sarartır. Bundan dolayı güneşin etkisinin tam olarak azaldığı akşam saatleri yahut güneş battıktan sonraki zaman sulamak için en ideal zamandır. Yaz aylarında çimlerimize ek olarak gübre atmayı da unutmuyoruz.

Çimin sonbahar Bakımı

Bu mevsim bakımın yoğun olduğu mevsimdir. Çimlerimize sonbahar gübresi atmayı unutmuyoruz. Ek olarak çimlerimizin arasında oluşan yabani otları temizlemeliyiz. Havalar çok soğumadan bu otları ilaçlamak en doğru çözüm olabilecektir. Yosunlaşma var ise yosunlar kazınmalı ve ilaçla kurutulmalıdır. Ek olarak sonbaharda çimler özel tırmıkla tırmalanarak havalandırılmadır.

 

Sonbaharda çimlere toprak takviyesi yapılabilmektedir. Bunu yapmak için yanmış gübre ile yarı yarıya karıştırılmış iyi kalite bahçe toprağı elenir. Çim alanın toprağı killi ise bu karışıma bir nebze ince dere mili eklenmektedir. Çimler önceleri biçilir. Toprak karışımı her metrekareye 2-3 kürek isabet edecek biçimde serpilir.

Çimin kış bakımı

Artık bu mevsimde çimlerimizi kış uykusuna yatırıyoruz. Kışın yağışlı günlerde ve havanın don yaptığı dönemlerde çimlerimize zarar vermemek için üstünde gezinmemeye gereken özeni göstermeliyiz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Şömine temizliği adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?