Fesleğen bakımı

Sulama konusuna gelecek olursak, yeni ekilen fesleğen fideleri çok suyu sevmez, sık sulanması durumunda toprağın içerisinde çürüyebil...

 

Toplum içinde Feslikan, Reyhan isimleriyle de bilinen bu güzel kokulu bitki, Ballıbabagiller ailesinden olup, ana yurdu Güney Asya'dır. Türkiyede ise Ege'nin güneyi ve Akdeniz bölgelerinin kıyı şeridinde sıkça yetiştirilmekte olup, güzel aroması nedeniyle yemeklerde ve hassaten salatalarda devamlı kullanılır.

Sulama konusuna gelecek olursak, yeni ekilen fesleğen fideleri çok suyu sevmez, sık sulanması durumunda toprağın içerisinde çürüyebilir. Şu nedenle yeni ektiğiniz fideleri hafta içinde bir kere güzelce sulamanız yeterli olabilecektir. Yazın sıcaklığın arttığı ve bitkinin büyüdüğü devirlerde hafta 3-4 kere sulayabilirsiniz. Bitkiyi sularken yapraklarına doğru değil, direk köküne doğru su verin.

Fesleğeni ekeceğiniz yer muhakkak bolca güneş ışığı almalıdır. Bunun dışında bitkiyi soğuktan, rüzgardan ve yağmurdan korumanız gerekir. Negatif hava koşullarına karşı pek sağlam değildir fesleğen.

Püf noktalara gelecek olursak, fesleğeniniz takriben 15 cm boyuna ulaşınca makasla budayabilirsiniz. Kopararak budamanız tavsiye edilmez. Makasla budamanız durumunda kesilen yaprakların yerine yenileri daha çabuk ve gür olarak çıkacaktır. Fesleğenin düzenli büyümesi için ilk başta üst yaprakları kesin. Yaprak kesme işlemini, bitki olgunlaştıktan sonra takriben 10 gün içinde bir kere yaparsanız, fesleğenin lezzet açısından geliştiğini de farkedebilirsiniz. Sulama konusundaki püf nokta ise, yaprakların renklerine dikkat etmektir. Eğer fesleğenin yaprakları sararıyorsa, bu fazla sulandığı anlamına gelir. Bu halde daha az sulama yapmalısınız. Eğer yaprakları kuruyorsa, bu defa da suyun yetersiz kaldığını anlamalı ve daha çok sulamalısınız.

 

Bitkiyi yetiştirmek için kullanabileceğiniz toprak, humus açısından zengin olmalı ve su açısından geçirgen olmalıdır. Bol humuslu bir toprakta bitki daha hızlı büyür, çünkü humuslu toprak bitkinin büyümesi için gereken olan besinler bakımından zengindir. Ek olarak fesleğen kökleri su içerisinde kalmayı pek sevmezler, o nedenden dolayı toprağın geçirgen olması, suyu devamlı bir şekilde tutmaması önemlidir.

Saksıda fesleğen yetiştirmek istiyor iseniz, bitkinin neleri sevdiğini ve nelere ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Tersi halinde çabucak bitki kuruyabilir. Fesleğen her şeyden önce güneşi seven bir bitki olarak bilinmektedir. Gün içerisinde minimum 3-4 saat güneş ışığı alması gerekir. Bundan dolayı saksınızı bolca, ayrıca imkan varsa gün boyu güneş ışığı alan bir yere koymanız faydalı olabilecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Duvar temizliği adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?