Fındık ağacı bakımı

Fındık dalının (ağacının) bakımında dikkatli olunması gerekli olan hususları şöyle sıralayabiliriz;...

 

Fındıkla uğraşan çiftçiler genel olarak nasıl bakım yapacaklarını bilmedikleri için kulaktan dolma bilgilere göre bakım yaparlar. Halbuki doğru bir biçimde fındık yetiştirmek ve verimi artırmak için dikkatli olunması ve uyulması gerekli olan bazı kurallar vardır. 

Fındık dalının (ağacının) bakımında dikkatli olunması gerekli olan hususları şöyle sıralayabiliriz;

Fındık dalı (ağacı) bakımında en ehemmiyetli husus budamadır. Budama sonbaharda veya yaprakların döküldüğü zaman yapılmalıdır. Biri birine alan uzun dallar budanmalıdır. Özel olarak kurumuş, yaşlanmış, hastalanmış dallar mutlak suretle budanmalıdır. Fındık ocağında fazlalık yapan küçük ve ince dallar (eşkinler) 2 senede bir kesilmelidir. Eğer kesilmezse ana fındık dallarının (ağacının) büyümesini büyük oranda engeller.

Fındık dallarının (ağaçlarının) kökleri üstündeki toprak kazma suretiyle havalandırılmalıdır.

Fındık dallarının (ağaçlarının) rahat bir şekilde güneş ve nefes alabilmesi için fındık ocağı içerisindeki dikenler vb. yabani otlar temizlenmelidir.

Fındıklık içerisindeki yabani ağaçlar kesilmelidir. Çünkü bu ağaçlar fındıklığa yani fındık dallarına (ağacına) gölge yapar ve bunun nihayetinde fındık dalları (ağaçları) güneşten yeteri kadar faydalanamazlar.

Fındık kurtları, dalkıranları önlemek amaçlı her sene asgari bir kez ilaçlanmalıdır.

 

Diğer önemli husus gübrelemedir. Fındık dallarının (ağacının) kurumasına, hastalanmasına engel olmak ve daha verimli olması için fındıklık her sene gübrelenmelidir. Ama bu gübreleme bilinçsiz bir biçimde yapılırsa fındıklığa zarar verebilir. Bu nedenle gübreleme yapmadan önce fındıklığın bulunmuş olduğu topraktan bir nebze numune alınmalıdır. Bu numune il ve ilçe tarım müdürlüğüne getirilip analiz ettirilmelidir. Bu analizin nihayetinde toprak yapısına münasip olarak il ve ilçe tarım müdürlüğünce belirlenen gübre uygulanmalıdır.

Fındıktan daha fazla verim alabilmek için fındık dallarının (ağaçlarının) bakımı önemli görülen bir husustur. Fındığa kışın tam anlamıyla bakım yapmak yazın sağlam ve temiz ürün almayı sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kiler düzeni nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?