Ebegümeci nedir?

Yaprakları ve çiçeği tedavi amacıyla kullanılır. Yabani türünün faydası olmadığından kullanılmaması daha uygun olur. Sağlıklı olmak a...

 

Latincede ‘Malva sylvestris’ adı verilen ebegümeci, halk arasında ebemgümeci, ebegömeci, hamaylık, saracak, kazan karası, hubbaz olarak da bilinmektedir. Sapları kalın, yaprakları tüylü bir bitki olarak bilinmektedir. Anadolu’da hem küçük yapraklısı aynı zamanda büyük yapraklısı yetişmektedir. Mor, kırmızıçizgili çiçeklere sahip ebegümecinin meyvesi küçük fındık kadardır. Meyvesi 10 parçalı, olgunlaştığında açmayan kuru tohumlar halindedir. Bu dökülen tohumlar çoğalmayı sağlamaktadır.

Yaprakları ve çiçeği tedavi amacıyla kullanılır. Yabani türünün faydası olmadığından kullanılmaması daha uygun olur. Sağlıklı olmak açısından çok faydası vardır. İçerdiği ‘malvin’ ve ‘malvidin’ isimli maddeler vesilesiyle sağlıklı diş etleri için önemlidir. Ağızdaki bakterileri yok eder ve plağı önlemektedir. Ağız ve gırtlak iltihaplarına karşı etkili olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı için gargara yapılarak kullanılabilmektedir. Gastrite karşı yararlıdır. Öksürüğü keser ve balgam söktürür. Taze yaprak ve saplarından hazırlanan çayı guatr oluşumunu önlemektedir. Çay yapmak için: 2 kaşık kıyılmış ebegümeci çiçeği, yaprak ve tüm bitki 250 ml soğuk suda arada karıştırılarak 8-10 saat bekletilerek süzülür ve içmek için ısıtılır. Sıcak içilmesi gerekmektedir.

Ebegümeci ilaçların emilimini azalttığından ilaç kullandığınız zamanda kullanmamakta yarar var.

 

Özel olarak ege yöresinde çok ot ile karıştırılmak suretiyle kavurması ve türlü yemeği yapılmaktadır. Zeytinyağlısından, dolmasına, kıymalı ebegümeci yemeğinden, omletine kadar türlü tariflerde ebegümeci kullanılır. İçerdiği protein ve C Vitamini vesilesiyle besleyicidir. 

Türkiyede takriben sekiz çeşidi yetişen ebegümeci bitkisi Ebegümecigiller familyasındandır ve dünya içinde 1500 kadar çeşidi vardır. Bu sekiz tür ebegümeci içinde en önemli olanı büyük yapraklı olanıdır. Bu türün yaprakları yuvarlağa yakın şekilde, kenarları dişli, uzun saplı, tüylü ve damarlıdır. Yapraklarında yapışkan bitki sıvısı, glikoz, pektin, yağ esansları ve tanen vardır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?