Zakkumun cilde faydaları nelerdir?

Zakkumun yapraklarında bulunan özlerin damıtılmasıyla elde edilen zakkum yağı cilt güzelliği için gayet yararlı bir metottur. Şu nede...

 

Zakkumgiller ailesinden sayılan zakkum, boyu 5 metreye kadar uzayan zehirli bir bitki çeşididir. Kışın yapraklarını dökmeyen zakkum sık dallı olup pembe çiçekler açar. Zehirli özleri yapısında bulundurduğu için genel olarak süs bitkisi olarak kullanılanılır. Benzer zamanda başta cilt problemleri olmak üzere bir çok sağlık sorununa karşı tavsiye edilir. 

Zakkumun Cilde Faydaları 

Zakkum Nasıl Kullanılır?

Zakkumun yapraklarında bulunan özlerin damıtılmasıyla elde edilen zakkum yağı cilt güzelliği için gayet yararlı bir metottur. Şu nedenle cilt sorunlar için zakkum yağı içilerek veyahut masaj yapılarak kullanılabilmektedir. Zakkum yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olduğundan ötürü sütle veyahut diğer yağlarla karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Zakkum zehirli bir bitki olduğundan dolayı ise dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Zakkum zehirli olmasının yanı sıra yapısında bir çok etkin madde barındıran bir bitki olarak bilinmektedir. İyi bir C vitamini kaynağı olan zakkum benzer zamanda reçine özleri ve tanen yönünden da zengin bitkidir. Bu nedenden dolayı cildimizde oluşan problemlere karşı etkin olarak kullanılmaktadır. Zehirli olduğundan dolayı ise dikkatli kullanılması tavsiye edilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Karma cilt nasıl anlaşılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?