Sümbül çiçeği neden solar?

Havaların ısınmaya başlaması ile beraber sümbül çiçeğinin öncelikle çiçekleri solacaktır. Bunun sonrasında ise yapraklar kurur. Çiçeğ...

 

Kolay yetiştirilebildiği için bir çok kişi tarafından tercih edilen sümbül çiçeği, kış mevsimindeki aylarda yeşermeye başlayıp büyümesine göre senede sadece bir kere çiçek açması ile bilinmektedir. Soğanlı bitkiler arasında yer bulan bu çiçeğin en ehemmiyetli özelliklerinin başında ise fevkalade kokusu gelir.

Havaların ısınmaya başlaması ile beraber sümbül çiçeğinin öncelikle çiçekleri solacaktır. Bunun sonrasında ise yapraklar kurur. Çiçeğin solmasının sonrasında yaprakların solmadan önce mümkün olduğu kadar fazla güneş almasını sağlamak gerekecektir. Çünkü sümbül çiçeğinin bu bölümde güneş alması demek, gelecek dönemdeki ana ve yavru soğanların oluşmasına yardım eden olabilecektir. Yaz aylarına giriş yapıldıktan sonra ise artık sümbül çiçeğinin yaprakları toptan yok olmuştur. Böyle zamanlarda çiçek bütünüyle savunmasız kalır. Soğanının zarar görmemesi adına toprağın içerisindeki soğanın serin bir biçimde saklanması gerekmektedir. Çünkü çiçek gereken güneş ışınını almıştır ve bunun devamında fazla güneş ışınına maruz kalması demek, soğanın kurumasına neden olabilir. Soğanın kuruması ile beraber yavru soğan üretimi azalırken ana soğan da zarar görebilecektir.

Konu sümbül çiçeği olduğu zaman ise genelde devamlı bir biçimde benzer ölçüleri kullanmak gerekmektedir. Soğanlı bir bitki olmasından dolayı çoğaltılmak istendiği zaman bitkinin köklerinin kullanılması gerekir. Köklerden yapılacak ayırma işlemi sonra gayet kolay bir biçimde yeni sümbüller oluşturulabilecektir. Şubat ile nisan ayları arasında çiçek açan sümbül, daha devamındaysa solmaktadır.

 

Değişik devirlerde açabilen sümbül çiçeği en direkt güneş ışığı istemeyen ender bitkilerden bir tanesidir. Yani çok yerde gayet kolay bir biçimde yetiştirilebilmektedir. Hava akımlarından rahatlıkla etkilenmesinden dolayı gerek evde gerekse bahçede yetiştirilmek istendiği zaman aşırı sıcak veyahut soğuk havalardan korunması gerekmektedir. Sümbül çiçeğinde azami dikkatli olunması gerekli olan şeylerin başında, sulama gelir. Haziran ve temmuz ve ağustos aylarında genellikle hafta içinde iki kere sulanması gerekli olan bu çiçeğin, kış mevsimindeki aylarda ise genelde toprağının kontrol edilerek sulama işleminin yapılmış olması gerekecektir. Çiçeğin çürümesini engellemek adına suladıktan sonra saksının tabak tarafında suyun kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. İnsanlar genellikle bu şekil bitkileri kendi ölçülerine göre sulamayı tercih ederler.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Deri ceket nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?