Pesto sos nerelerde kullanılır?

Fesleğen, tıpkı dereotu gibi hamur işlerinde de kullanılmaktadır. Pesto sosu ise fesleğenin peynir, zeytinyağı ve sarmısak ile buluşt...

 

İtalyan kökenli pesto sos ana malzemesi fesleğen olan zeytinyağı, çam fıstığı, parmesan ve sarmısak ile tatlandırılan, yeşil renkli, güzel aromalı bir sos türüdür. Hem rengi aynı zamanda lezzeti nedeni ile çok değişik yemeklerde kullanılan sosun güzel bir kokusu da vardır.

Hamur İşlerinde Kullanımı

Fesleğen, tıpkı dereotu gibi hamur işlerinde de kullanılmaktadır. Pesto sosu ise fesleğenin peynir, zeytinyağı ve sarmısak ile buluştuğu bir lezzet olduğundan hamur işlerine çok yönlü bir lezzet katar. Bu nedenden dolayı ekmek, poğaça, kurabiye, çörek ve hamur kızartmalarının iç harçlarında çokça karşımıza çıkar. İtalyan fırınlarında pesto soslu hamur işleri mis kokularıyla müdavimleriyle buluşturulur.

Makarnalarda Kullanımı

Pesto sosun en bilinen kullanım alanlarından biri makarnalardır. İtalyan mutfağının çok önemli ana yemeklerinden biri olan makarnanın pesto sos ile kullanımı dünya genelinde hayli yaygındır. Sos ince, uzun, kesik uçlu penne, kalın ve uzun erişte olarak nitelendirilebilecek fettucini ve İtalyan mantısı tortellininin üstünde kullanılmaktadır. Fesleğen aromasının azalması için makarnalara krema da eklenir. Tavuk ve mantar ile de çok yakıştığından daha doyurucu, ana yemek halinde servis edilen makarnalarda et, krema ve makarna ile buluşur.

Aperatiflerde ve Atıştırmalarda Kullanımı

Pesto sos yalnız olarak da sevilerek tüketilir. Kızarmış ekmeğin üstüne sürülerek sabah kahvaltılarına ferah lezzet katar. Sarımsaklı ekmek ile de tüketilen sos peynir ile çok yakıştığı için değişik peynirlerle yapılmış olan sandviçlerin içine de sürülür.

 

Pizzalarda Kullanımı

Hassaten vegan yani yalnızca sebze ile yapılmış olan pizzalara konulan pesto sosu, mantarlı vegan pizzalara çok yakışır. Enginarlı ve rokforlu pizza, kurutulmuş dometesli pizza, sebzeli pizza gibi vegan çeşitlerin yanında tavuklu pizzanın içinde de bulunabilir.

Et Yemeklerinde Kullanımı

Kırmızı et ve tavuk etiyle çok yakışan pesto sosu türlü et yemeklerinde devamlı yer bulur. Beyaz et yemeklerinde kremalı tavuğun kremasına güzel bir aroma katmak, tavuk dolmasının peynirli harcını lezzetlendirmek, tüm pilicin içini doldurmak için kullanılmaktadır. Kırmızı et yemeklerinde ise en fazla mantar ve krema ile beraber sunulur. Mantarlı kuzu biftek, ızgara biftek bu tarifler arasındadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Evde yoğurt nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?