Taksim'de fotoğraf çekilebilecek yerler

Kişilerin Taksim'de fotoğraf çekmek için en fazla uğradığı diğer yerlerin başında tarihi Galatasaray Lisesi geliyor. Meydan tarafında...

 

Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin İstanbul'a gittiğinde gezmek için ilk uğradığı noktalardan biri Taksim'dir. Senelerdir ziyaretçilerin gözdesi olan Taksim, anıları ölümsüzleştirme adına değişik noktalarda güzel fotoğraflar çekmek için çok müsait bir yer olarak biliniyor.

Tarihi lisenin dev kapısı

Kişilerin Taksim'de fotoğraf çekmek için en fazla uğradığı diğer yerlerin başında tarihi Galatasaray Lisesi geliyor. Meydan tarafından girildiğinde İstiklal Caddesi'nin sonlarında kalan tarihi binanın görkemli kapısı, fotoğraf tutkunlarının en fazla poz aldığı yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Kırmızı tramvay unutulmamalı

Bu tarihi yerde çalışmaya devam eden kırmızı tramvay da objektiflerin kaçırmak istemediği pozlar arasında yer alıyor. Devamlı geçen tramvayı en iyi biçimde yakalayıp çekebilen bir fotoğrafçı iyi iş çıkarmış demektir. Ek olarak bu kalabalık caddede ve her köşe başında şarkı söyleyen ve gösteri yapan insanlar da hayli fazladır. Bu anlar da fotoğrafçılar için güzel fırsattır.

Biraz da tepeden bakalım

Fotoğraf çekmeyi seven bir kişinin bütün gününü seve seve verebileceği Taksim ve etrafında, yapılması gerekli olan tek şey makinamızın ayarlarını yapıp kendimizi zamanın akışına bırakmaktır.

İstiklal Caddesi'nin içerisinde yer bulan, son devirlerde açılan yeni alış merkezi Demirören'in balkonundan kuş bakışı çekilen fotoğraflar da görsel olarak hayli iyidir. Uzun cadde boyunca, balkonuna çıkıp fotoğraf çekebileceğimiz ender yerlerden biri olan bu mekanda farklı fotoğraflar çekebiliriz.

 

Tarihi binalara ilgimiz fazlaysa İstiklal Caddesi'nin ortalarında bulunan ve Yunan Konsolosluğu olarak kullanılabilen eski binanın önünde de görselliği zengin fotoğraflar çekilebilir.

İstiklal Caddesi fotoğraf kaynağı

Taksim, bir ucu Beşiktaş, diğer ucu ise Eminönü-Karaköy semtlerine uzanan İstiklal Caddesi'nin bulunmuş olduğu yerdir. İstiklal Caddesi boyunca hem gündüz aynı zamanda gece oldukça değişik fotoğraflar çekmek mümkün. Günün her saati kalabalık olması ile dikkat çeken İstiklal Caddesi, fotoğraf meraklıların en uğrak mekanlarından biridir. Çok tarihi bina, lüks dükkanlar ve bolca yürüyen insana sahip bu uzun caddede hareket hiçbir zaman eksik olmaz. Bundan dolayı, çok hareketli fotoğraf çekmek için insanlar İstiklal Caddesi'ne akın ederler. Taksim'de çekilen en bilinen fotoğraflardan biri kalabalığın uzunlamasına çekilmesidir. Ek olarak kalabalık arasında diğer insanları flulaştırarak bir kişiye odaklanılan fotoğraflar da hayli gözdedir.

İlk akla gelen meşhur meydan

Taksim dendi mi akla gelen ilk fotoğraf çekme alanı Taksim Meydanı'dır. Çokca Türk filminde bile konuların geçirildiği bu tarihi yer, yenileme çalışmalarından sonra eski doğallığını kaybetse de İstanbul'u ziyaret edip bu bilinen meydanda fotoğraf çekilmemek olmaz.

 

Sent Antuan Kilisesi

Yine İstiklal Caddesi'nin sonlarına doğru Galatasaray Lisesi'ne gelmeden giderken sol tarafta bulunan tarihi Sent Antuan Kilisesi de fotoğraf çekmek için hayli görkemli bir yerdir. Tarihi binanın içerisinde fotoğraf çekmeye izin verilmiyor ama dışarıdan da hayli güzel pozlar çıkartılabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bolu'da neler yenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?