Tavuğa hangi baharatlar yakışır?

Kendine münhasır kokusu, aroması olan besinler ile yemeğimizi lezzetlendirebiliriz. Tabii ki bu lezzet verici besinler içerisinde en ...

 

Tavuk çokça ve seve seve tükettiğimiz bir et türüdür. Ek olarak beyaz et olmasından ötürü da sağlıklı. Tabii ki tavuk ile yapılabilecek çok fazla yemek türü var olan. Ama tavuk eti sade olarak pişirildiğinde lezzet açısından biraz fakir kalmakta. Özel olarak ta tavuğun göğüs kısmı sert, kuru ve yağsız olduğu için sade olarak pişirildiğinde pek de sevilerek tüketilmez. Bu neden ile hassaten tavuk yemeklerinde lezzet arttırıcı besinleri kullanmamız çok çok iyi sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.

Kendine münhasır kokusu, aroması olan besinler ile yemeğimizi lezzetlendirebiliriz. Tabii ki bu lezzet verici besinler içerisinde en fazla yer alanlar baharatlar. Binbir türü bulunan baharatlar yemeklere lezzet vemek için en fazla kullanılan alternatifler. Ek olarak ulaşması kolay ve kullanımı stabil olan baharatların çok az bir miktarı ile yemeğinizin tadını oldukça değişik bir lezzete dönüştürebilirsiniz. Ama baharatların lezzet verici olduğu kadar yemeğinizin tadını bozma ihtimalleri de vardır. Bunun önüne geçmek için doğru yemekte doğru baharatı kullanmak ve miktara çok dikkatli olmak gerekmektedir. Gereğinden fazla kullanılan baharat yemeği yenilmeyecek bir duruma getirebilir. 

Tavuk yemeklerinde kullanabileceğiniz baharatlar da önemlidir. Bazı baharatlar tavuğa çok yakışacağı gibi bazıları da tavuk yemeklerinin tadını bozar. Tavuk yemeklerine şüphesiz ki en fazla yakışan baharatlardan biri adet veyahut toz karabiberdir. Karabiber yeterli oranda kullanıldığı zaman tavuğun lezzetine lezzet katar lakin yoğun bir kokusu ve acı bir tadı olduğundan çok fazla eklendiğinde tavuğu yenilmeyecek bir duruma getirebilir. Buna ek olarak çoğu yemek için vazgeçilmeyen olan tuz ve pulbiber de kullanılan baharatlardır. Lakin özel olarak ızgara yapılacak tavuğa kekik çok yakışır. Şu nedenle ızgara yapmadan önce tavuğunuzun terbiyesine yeterli ölçüde kekik eklemeniz sonuçtan memnun kalmanızı sağlayacaktır. Eğer tavuğunuzu kuşbaşı olarak sote veyahut kavurma yapmada değerlendirecekseniz kullanabileceğiniz baharat köri olmalıdır. Bunlar dışında tavuğa zencefil, adaçayı, tarhun, fesleğen, maydonoz da yakışır. Ek olarak sote tarzı tavuk yemeklerinde yemeğe soğan eklerseniz çok çok güzel lezzet elde edersiniz. Kullanabileceğiniz baharatı fazla abartmamaya dikkat göstermeniz yeterlidir.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Baş ağrısına iyi gelen çaylar adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?