Çocuğun evcil hayvanla büyümesinin etkileri

Bilhassa köpek gibi bir evcil hayvana sahip olmak çocuklar için eğlenceli bir oyun arkadaşına sahip olmak anlamına gelir. Çocukların ...

 

Kimselerde pozitif duyguların gelişmesine yardım eden kedi, köpek, balık, kuş veya bir evcil, çocukların gelişimi yönünden de önemli katkıda bulunmaktadır. Yapılan testler nihayetinde sanılanın tersine çocukların erken zamanda mikrop ve bakteriler ile karşılaşmalarının bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Ek olarak yapılan diğer araştırmaya göre kedi ve köpek ile büyüyen çocukların ileriki yaşamlarında alerji yahut astım riskine yakalanma oranında düşüklük gözlemlenmiştir. 

Çocukları Daha Aktif Kılar

Bilhassa köpek gibi bir evcil hayvana sahip olmak çocuklar için eğlenceli bir oyun arkadaşına sahip olmak anlamına gelir. Çocukların beraber oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirebileceği evciller ek olarak çocukların kas gelişimine de katkı sağlamaktadır.

Özgüveni Yükseltir

Hayvanların koşulsuz sevgisini yaşayan ve sıkı bir bağ oluşturan çocukların “koşulsuz seviliyorum duygusu” sorgulamalarını en aza indirerek kendilerini olduğu gibi kabul etmelerini ve bu biçimde kendilerine güven duymalarını sağlamaktadır.

Şefkat Duygusunu Artırır

Çocukların hayvanlar ile büyümesi, kendi yaşamlarının önüne başka hayatları koyması, sevgiyi ve paylaşımı yaşaması çocukta şefkat ve paylaşım duygusunun artmasına imkan sağlamaktadır.

Sakinleştiricidir

Yapılmış olan test sonuçları evcil hayvan ile büyüyen çocukların strese bağlı hastalıklara daha az yakalandığını göstermiştir. Buna etken olarak evcil hayvanlar ile çocukların sırlarını paylaşmaları veya üzüntü veren duygularını aktarabilmeleri önemlidir. Ek olarak bir canlıya sarılmanın ve dokunmanın vermiş olduğu sevgiye dair haz ile çocuklarda daha sakin olmalarına olanak tanır.

 

Sorumluluk Duygusunu Geliştirir

Çocuğun beslediği evcilin karnını doyurarak, ona su vererek gücünün yettiği oranda bir hayvanın bakımını üzerine alması, ciddi bir sorumluluk duygusunu yaşamasını sağlamaktadır. Bundan dolayı çocuk, kendine bağlı bir hayatın farkına vararak ve o hayatın gereksinimlerini görev edinerek sorumluluk duygusunu geliştirir.

Sosyal Becerileri Artırır

Yaşadığı ortamda evcil hayvanlar ile iletişim kurma konuşmaktan çok beden diline  bağlıdır. Bu bakımında evcilin beden dilinin yorumlayarak iletişim kuran çocuklar sezgisel olarak insanları daha iyi anlayabilirler. Ek olarak evcil hayvan beslemek çocuklarda şefkat duygusunu artırmasının yanında insanlara yardım etme duygusunu da aşılar. Bu bağlamda çocuk sosyal ilişkilerde yapıcı bir yol izleyerek daha başarılı olur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çocukla kaliteli zaman geçirmek için neler yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?