Jojoba yağının saça faydaları

Jojoba yağı, antibakteriyel ve anti inflamatuar özellikleri ile tıkanmış gözenekleri temizleyerek saç dökülmesi azaltmaya yardım eden...

 

Saçlarımız çokca faktörün etkisiyle yıpranır. Kimyasallar, saç şekillendiriciler, boyama gibi etkenlerle beraber fırçalama ve kurutma gibi işlemler de saç kırılmalarına ve hasarlara neden olabilir. Saç tellerindeki hasarı tersine çevirmek için jojoba yağından faydalanabilir, doğal ve dengeli halde saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Gözenekleri temizler

Jojoba yağı, antibakteriyel ve anti inflamatuar özellikleri ile tıkanmış gözenekleri temizleyerek saç dökülmesi azaltmaya yardım eden olur. Kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş saç derisini yatıştırır. 

Saçlara parlaklık verir.

Jojoba yağı, saça parlak ve sağlıklı görünüm vermektedir. Hassaten kuru saçlara nem kazandırmak için saç serumu olarak kullanılabilmektedir. Kıvırcık ve asi saçları yumuşatır, kabarık görünümü yatıştırır. Saçınızda bir sorun olmasa bile, ekstra parlaklık için birkaç damla jojoba yağı kullanabilirsiniz.

Saç büyümesini destekler

Jojoba yağının düzenli kullanımı türlü saç problemlerini ortadan kaldırarak saçın daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. İncelen saç tellerini kalınlaştırır ve yeni saç hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Saç büyümesini aktive edebilmek için, şampuanlama önce saçlarınıza sıcak yağ terapisi uygulayabilirsiniz. Saç derisine jojoba yağı ile masaj yapmak da kan dolaşımını artırarak saç folikülleri hızla büyümeyesine yardımcı olmaktadır.

 

Jojoba Yağının Faydaları

Tüm saç tiplerinde kullanılabilen jojoba yağı, cildimizin ürettiği yağa çok benzer özelliklere sahip bir yağdır. Kuru saçlara uygulandığı zaman nemlendiren, yağlı saçlara uygulandığı zaman yağ üretimini dengeleyen jojoba yağı, saç bakımında en etkili yağların başında gelir. Nemlendirici özelliklerinin peşi sıra anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Bu özelliğiyle kuru ve yıpranmış saçlar için olduğu kadar saç dökülmesi, kepek ve yağlı saç problemlerinde de son derece etkili olmaktadır.

Saç kremi olarak kullanılabilir.

.

Şampuanlama sonra saça sürülecek bir çay kaşığı jojoba yağı, saçları besleyip yumuşatarak doğal saç kremi olarak çalışır. Saçınızı aşırı kuru ise beş dakika saçta bekletince yıkamak, saçın kısa zamanda nem kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Etkili bir nemlendiricidir.

Jojoba yağı çok yoğun nemlendirme özelliğine sahiptir. Kepek gibi kuru saç derisi sorunlarından kurtulmaya yardımcı olmaktadır. İnsan sebumuyla neredeyse benzer olan pH seviyesi ile Jojoba yağı cilt tarafından bütünüyle emilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sarı saç nasıl bakır olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?