Erişte nasıl haşlanır?

Erişteyi haşlamak için hepsinden önce tencerede erişte miktarına göre su kaynatılır, içine bir miktar tuz eklenmektedir. Su kaynayınc...

 

Ev yapımı ya da hazır olarak piyasada satılan erişte hem ana yemek aynı zamanda türlü yemeklerde, ara malzeme olarak kattığımız ve sıkça tükettiğimiz bir gıda türüdür.

Erişte Nasıl Haşlanır?

Erişteyi haşlamak için hepsinden önce tencerede erişte miktarına göre su kaynatılır, içine bir miktar tuz eklenmektedir. Su kaynayınca erişteler yumuşak oluncaya kadar takriben 7 -on dakika haşlanır. Çatalla kontrol edilir. Yumuşaklığı istenen kıvama gelmişse süzgece alınıp suyu süzülür. Üstünden soğutulmuş su geçirilip tencereye alınır. Üstüne eritilmiş tereyağı ve tuzu eklenmek suretiyle güzelce alt üst yapıp karıştırılarak demlenmeye bırakılır. İsteğe göre içine peynir çeşitleri ve ceviz eklenebileceği gibi, domates sosu yahut sebzelerle hazırlanmış soslar ilave ederek servis yapılmaktadır.

Erişte yaparken eriştenin yapım safhasında kullanılan malzemelerin kalitesi hayli önemlidir. Hal buğdayı unundan yapılmış olan erişteler kolay bir şekilde dağılmaz ve lapa gibi yumuşamaz. Ek olarak kullanılan suyun klorsuz içme suyu, yumurtaların da taze olması lezzetinde önemli sayılabilecek bir paya sahiptir.

Ana maddesi un, yumurta, su ve tuz olan eriştenin özel olarak ev yapımı olanı hayli lezzetlidir. Yalnız olarak makarna biçiminde pişirildiği gibi mercimek çorbalarına, salatalara da ilave ederek bu yemeklere ayrı bir lezzet katılmaktadır. Bu neden ile erişte mutfaklarda yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Erişteyi makarna halinde haşlayarak kolay bir şekilde hazırlamak mümkündür.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Poğaça nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?