Muz nasıl kurutulur?

Bu günlerde kullanılan iki kurutma tekniği vardır bunların ilki güneşte kurutma ikincisi ise kurutma fırınları ve makineleridir. İkis...

 

Muz, Güneydoğu Asya ve Güney Amerikadaki tropikal iklimlerde kendi kendine yetişebilen ve dünyada meyvesi en fazla tüketilen bir ağaç çeşididir. Türkiye’de ise üretimi bilhassa Anamur ve Alanya arasında yapılmaktadır. Muzun bu kadar tüketilmesinin nedeni hem tadı ve kokusunun pek çok kişi tarafından beğenilmesi aynı zamanda besin değerleri olarak pek çok meyveden daha besleyici olmasıdır. Muz bir günün içerisinde vücudunuzun kullanması gerekli olan karbonhidrat, protein, vitamin ve mineralleri içerir.

Bu günlerde kullanılan iki kurutma tekniği vardır bunların ilki güneşte kurutma ikincisi ise kurutma fırınları ve makineleridir. İkisinde de dikkat etmemiz gerekli olan unsurlar sıcaklık ve hava akımıdır. Öncelikle güneşte kurutma tekniğinden bahsedellim. Aldığınız muzları küçük parçalar durumunda halka halka ve ince bir biçimde doğramalısınız. Bundan sonraki işlem, güneş alan ve hava akımı iyi olan bir yere altına temiz bez havlu yahut kullanmadığınız bir çarşafı sermektir. Orada koyu renkli bir  kumaş kullanmanız daha yararlı olur çünkü koyu renk güneş ışınlarını daha fazla hapsedip muzları daha çabuk kurutacaktır. Bundan sonra yapılması gereken tek şey muz parçalarını üst üste gelmeyecek biçimde yere serdiğimiz şeyin üzerine yerleştirmektir. Averaj olarak 10 -15 gün içince muzlar kuruyacaktır. Muzları kuruttuktan sonra saklama kaplarına koyup buzdolabı içinde muhafaza edebilirisiniz.

 

İnsanoğlu muzu her mevsim tüketebilmek için son yıllarda çok popüler olan besin kurutma yöntemine gitmiştir. Besin kurutma yönteminin temelinde yatan neden besinlerin çürümesini sağlayan ana etkenin su olmasıdır. Bunu günlük hayattan salça, bal, makarna gibi besinler ile örnekleyebiliriz. Eğer muz kurutmak istiyorsak dikkat edeceğimiz ilk şey kurutacağımız muzların tam olgunlaşmamış olmasıdır yani bu işlem için alacağımız muzlar hafif yeşil olmalıdır. Kurutmadan önce muzu 1 litre suya 1.5 çay kaşığı limon tuzu koyduğumuz bir çözeltide bekletmemiz gerekmektedir.

İkinci metotsa gittikçe popülerliğini arttıran kurutma makineleri ve fırınları. Bu işlemde de öncelikle muzları halka halka ve ince bir biçimde doğruyoruz. Arkasından fırına yahut makinaya yerleştiriyoruz. Makinanın güneşte kurutmaya göre artısı kurutma işlemini bir günden kısa bir zamanda tamamlamasıdır. Muzlar kuruduktan sonra yapmamız gerekli olan işlem yine saklama kapların koyup buzdolabı içinde muhafaza etmektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tavuk buzlukta nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?