Kolay börek nasıl yapılır?

Afiyet olsun....

 

Börek, açılmış hamurun içine kıyma, peynir, ıspanak, patates gibi yiyeceklerin konulup pişirilmesiyle hazırlanan bir yiyecektir. Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan börek, hayli doyurcu bir yiyecektir. Börek hamurunun ana malzemesi undur. Unun gereken malzemelerle karıştırılıp yoğurulması sonucu hazırlanan hamur, oklava yahut merdane kullanılarak açılır ve yufka elde edilir. Börek ise yufkaların şekil alarak ve iç malzemelerle tatlandırılarak pişirilmiş halidir. Yufka, marketlerden veyahut yufka ürünleri satılan dükkanlardan hazır alınabileceği gibi, evde de açılabilir.

Afiyet olsun.

Maydanoz tam olarak kıyılıp biri birine karıştırılmış beyaz peynir ve lor peynirine katılmak suretiyle iç harcı hazırlanmalıdır. Yuvarlak bir tepsiye her şeyden önce yağlı kağıt serilmeli, sonrasında iki adet yufka tepsiye serilip tepsi dışında kalan bölgeler tepsiye doğru katlanmalıdır. Hazırlanmış olan iç harç yufkaların üstüne her yere eşit ölçüde harç gelecek halde yayılmalıdır. Daha sonrasında kalan iki yufka da harcın üstüne örtülmelidir ve börek kare kare olabilecek biçimde kesilmelidir. Bir kapta yumurta, süt, maden suyu karıştırılıp kare kare kesilmiş böreklerin üstüne eşit ölçüde dökülmelidir. Sonrasında susam yahut çörek otu serpip börek fırına atılmalıdır.

Hazır alınmış yufkadan börek yapımı gayet kolaydır. Bu biçimde kolay bir şekilde yapılabilen bir börek için gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

Birkaç tutam susam veya çörek otu

Seçime göre ölçüde lor peyniri

4 adet yufka

1 yumurta

1 çay bardağı süt

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Seçime göre ölçüde beyaz peynir

Maydonoz

Yarım şişe maden suyu

Kolay börek yapımı için uygulanacak adımlar aşağıdaki gibidir:

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kuşbaşı nasıl terbiye edilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?