Koltuk nasıl kurutulur?

Temizlikten sonra koltuklar nasıl kurutulmalıdır? Bu noktada önemli olan ayrıntı, koltukların nasıl temizlendiğidir. Eğer yıkama maki...

 

Evlerde ve bürolarda sürekli kullanılan eşyaların başında gelen koltuklar, temizlenmediği sürece mikrop barındırır. Daha şık ve güzel görünmeleri için temizlik kadar koltukların iyi kurutulması da önemlidir. Çünkü koltukların iyi kurutulmaması, hem kötü koku yayılmasına aynı zamanda ıslak kalan süngerlerin içten içe zaman geçtikçe çürümesine neden olur. 

Temizlikten sonra koltuklar nasıl kurutulmalıdır? Bu noktada önemli olan ayrıntı, koltukların nasıl temizlendiğidir. Eğer yıkama makinesi ile koltuk temizliği yapıldıysa kurutma işlemi de daha rahat olabilecektir. Çünkü makineyle yıkanan koltuklarda geriye kalan su miktarı az olur. Böylelikle kurutma işlemi, çabucak gerçekleştirilir. Fakat yıkama yani temizleme işlemi makinesiz yapıldıysa koltuklarda kalan su da fazla olacağı için kurutma esnasında güneşten yararlanmak akıllıca olabilecektir. Ama koltukları güneşte bekletme süresini iyi ayarlamalı, özel olarak yaz gibi aylarda güneşin en etkili olduğu saatlerde koltuğunuzu uzun zaman sıcağa maruz bırakmamalısınız. Aksi halde döşemelerde solma veyahut yıpranma olabilir. Güneşte beklettiğiniz koltuklarınızın süngerlerini daha iyi kurutmak için odanın pencerelerini açık bırakıp rüzgârdan da yararlanabilirsiniz. Elektrik süpürgesinin vakumundan faydalanarak da kurutma süresini hızlandırabilir, etkili sonuç elde edebilirsiniz.

 

Deri koltuklara dikkat!

Unutulmaması gerekli olan, bu kuralın envaiçeşit koltuk için geçerli olmadığıdır. Eğer deri koltuğunuzu temizlediyseniz güneş ışığına çıkarmamanız gerekmektedir. Çünkü güneş ışığı, deri koltukların üstünde kurutma işlemi boyunca lekeler oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden deri koltukların üstündeki fazla suyu, temiz ve kuru bir bezle silmeniz gerekmektedir. Koltuğunuz ister gerçek ister yapay deri olsun, bezle kuruturken daireler çizerek silmeniz önem taşır. Bu biçimde silerek koltuk yüzeyinde ıslak yer kalmasını engellemiş olursunuz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Süt lekesi kıyafetten nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?