Gece plağı nasıl temizlenir?

Gece plakları dişlerin biribiriyle temas etmesini önlemekte ve dişlerin zarar görmesinin önüne geçmektedir. Diş ölçüleri alınmak sure...

 

Diş gıcırdatma, gece istemsiz hareketler sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Stres ve benzeri psikolojik faktörlerin genellikle neden olduğu bu hastalık, erken teşhis edildiği zaman çenedeki istemsiz kas hareketlerini düzeltir ve istenmeyen diş kayıplarının önüne geçmektedir. Uzman bir diş hekiminin muayene etmesi sonrası teşhis konulan bu hastalık, gece plaklarıyla önlenebilmektedir.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Dış veyahut iç plak kapağının su içinde kalmış olması plağın bozulmasına neden olur. Bundan dolayı güneş ve su gibi dış etmenlerden plak olabildiği kadar uzak tutulmalıdır.

İdeal sıcaklık olan 21 - 22 derece civarındaki ortamlarda ve nem seviyesi %40 - %60 arası olan yerlerde plağı saklamak, gece plağının uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Gece plağı kullanılmadan önce yumuşk bir bez ve arındırılmış temiz suyla güzelce temizlenmelidir. Ek olarak beşte bir oranında alkol de, plakta oluşan yağ ve kiri önlemede yardımcıdır. Bez yardımı ile ve yuvarlak hareketler ile temizlenen gece plağı, titiz halde hareket ettirilmelidir.

Ameliyat eldiveni yahut koton bir eldivenle plağı temizlemek ise, hijyenik olacağından tercih edilmelidir.

Çizgi olan bölümlere ve iç yüzeylere olabildiği kadar az dokunmak, plağın narin yapısının bozulmasını önleyecektir. Kenarlardan yahut etiketli tarafından tutulması gerekli olan plak, sabit veyahut hareketsiz kaldığı zaman kolay bir biçimde kirlenecektir.

 

Ek olarak bir fırça ve sabun vasıtasıyla da plak temizlenebilir. Plak kutusunda muhafaza edilmesi gerekli olan gece plağı, güzel kokması için gargara ile yıkanabilir veyahut kutunun içine az ölçüde ağız gargarası ilave edilebilmektedir.

Plakların uzun zaman kullanımı için, doğru koşullarda saklanması da önem taşır. Yanlış saklama koşulları, plağı kutu içerisinde saklamamak veyahut başka maddelerle beraber plağı saklamak, plağın zarar görmesine neden olur.

Düzenli şekilde plak kutusu değiştirmek de plak içinde oluşacak bakterilerin üremesini engeller ve hijyen sağlamaktadır.

Gece plakları dişlerin biribiriyle temas etmesini önlemekte ve dişlerin zarar görmesinin önüne geçmektedir. Diş ölçüleri alınmak suretiyle kişiye özellikle laboratuar ortamında hazırlanan plakların bakımı da önemlidir. Ağız hijyenini korumak açısından düzenli bakımı yapılması gerekli olan bu plaklar, çoğunlukla sert akrilik veyahut plastikten yapılmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Ekmek arası balık nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?