İnsan ses grupları

 Tiz (ince) sesli erkelerin ses grubuna verilen addır....

 

Sesbilimi kendi arasında Genel, Karşılaştırmalı, Eşsürmeli ve Artsürmeli Sesbilimi olarak dört gruba ayrılmıştır. Hassaten ses laboratuarlarında bilimsel anlamda çalışmalarını yürütürler. Buna göre kişilerde ses olayı türlü şekillerde sınıflandırılmıştır. 

Erkek Sesleri

1. Tenor

 Tiz (ince) sesli erkelerin ses grubuna verilen addır.

2. Mezzosoprano

Orta kalınlıkta bulunan kadınların ses grubudur.

3. Alto

Kalın sesli kadınların ses grubudur.

Kadın ve erkek sesleri genelde kendi aralarında ayrı ayrı olmak üzere üç gruba ayrılmıştır:

Çocuklar ergenlik çağına girene kadar kadın-erkek diye gruba ayrılmazlar. Genelde tamamı kadın ses grubu içerisinde değerlendirilirler. Çünkü ergenlik çağına kadar kız ve erkek çocukların seslerini net olarak biri birinden ayırmak mümkün değildir. Lakin ergenlikle beraber erkeklerin seslerinde bir kalınlaşma kızların seslerinde ise bir incelme baş göstermektedir.

Kadın ve erkelerin ses gruplarının sınıflandırılması profesyonel bir iştir. Ses eğitimi almayan insanlar kendi ses renklerinin yahut ses güçlerinin farkında olmayacaklarından ilk bakışta ses sınıfı söylemek de mümkün değildir. Lakin eğitimleri ilerledikçe ve seslerini kullanmayı öğrendikçe ses renkleri de belirginleşmeye başlar. Her ne kadar kadın ve erkek sesleri belli başlı adlar ile gruplandırılmış olsa da bu grupların dışında birkaç gruba birden girebilen kadın ve erkek sesleri de mevcuttur. Dramatik Tenor yahut Bas-Bariton gibi ara tonlar da mevcuttur.

3. Bas

Kalın sesli erkeklerin ses grubudur.

2. Bariton

Orta kalınlıkta bulunan erkeklerin ses grubudur.

Kadın Sesleri

1. Soprano

Tiz (ince) sesli kadınların ses grubuna verilen addır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Resim sanatı ve akımları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?