​ekim'de hangi balıklar yenir?

Eylül ayının da en lezzetli balıkları arasında yer bulan lüfer, ekim ayında daha da yağlanarak lezzetini korur. Lüferin en lezzetli h...

 

Av yasağının kalkmasından sonra balıkçılığın hızını tam olarak alması ile ekim ayı balığın bol ve lezzetli olduğu dönemlerden birisidir. Levrek ve palamutun başı çektiği bu ayda uskumru, sardalya, lüfer, barbun ve kılıç balığı da lezzet açısından birbirleri ile yarışırlar.

Lüfer

Eylül ayının da en lezzetli balıkları arasında yer bulan lüfer, ekim ayında daha da yağlanarak lezzetini korur. Lüferin en lezzetli halde tüketilebilmesi içinse ızgarada pişirilmesi gerekmektedir. Fakat lüfer fırında ve kağıt kebabı halinde pişirildiğinde de iyi olur. Bunların dışında benzer lezzette olmasa da lüfer tava ve buğulama halinde de tüketilebilmektedir.

Barbun

Ekim ayı ile beraber barbunun en lezzetli olduğu dönemin de sonuna yaklaşılır. Lezzetinin yanında iktisadi değeri de yüksek olan bu balığın pişirilmesi için ilk başta ızgara tercih edilmelidir. Izgara dışında barbun da diğer küçük balıklar gibi kızartılarak da pişirilebilir. Bunların dışında ekim ayının en lezzetli balıkları arasında kılıç, uskumru ve sardalya da sayılabilir. Bu balıkların tamamı ızgara ve fırın olarak pişirilebilirken, sardalyanın buğulaması ve uskumrunun haşlaması da yapılabilmektedir.

Palamut

Böyle zamanlarda yağlandığı için palamut bilhassa ızgara olarak veyahut fırında pişirilmelidir. Palamut her iki yöntemde de fileto veya yuvarlak dilim halinde kesilerek pişirilebilir. Fırında pişirirken palamutun daha iyi pişmesi ve yanmaması için tepsinin üstü alüminyum folyo ile kapatılmalı ve malzemeler tam olarak yumuşak olana kadar kapalı tutulmalıdır. Sonrasındaysa folyo açılarak balıklar kızarana kadar pişirmeye devam edilebilmektedir. Palamutu ızgara biçiminde hazırlamak isteyenler ise kızarma yağı miktarını düşük tutmalı ve daha kolay pişmeleri için palamutları fileto biçiminde hazırlayarak veya balığı uzunlamasına dörde bölerek pişirmelidirler.

 

Ekim Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Levrek

Beyaz etli ve gayet leziz bir balık olan levrek, ekim ayının balık tercihlerinde ilk sıralarda yer bulur. Levrek lezzetinin en iyi biçimde yaşanabilmesi için bu balığın tüm yahut fileto biçiminde fırında yahut mangalda pişirilmesi tavsiye edilir. Bununla beraber kızartma lezzetini sevenler levreğin tavasını da yapabilirler. Haşlaması da yapılmış olan levreğin pişirilmesi için diğer bir seçenek de domates, soğan, biber ve üstüne kaşar ilavesi ile kiremit içerisinde fırına verilmesidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Aralık ayında hangi balıklar yenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?