Mevsimine göre balık nasıl yenir?

Kasım: Lüferin lezzetini tam olarak kazandığı Kasım'da, tekir, palamut, orfoz, sarıağız, torik, uskumru, kefal ve tatlı su balığı ola...

 

Bütün et çeşitleri içerisinde, besleyiciliği ve sağlığa yararlı özellikleriyle öne çıkan balık etini yemenin belli mevsimsel dönemleri vardır. Her balık yılın her ayı yenemeyeceği gibi, benzer tadı da vermez. Hangi mevsimde hangi balığın en bol ve lezzetli dönemini yaşadığını merak ediyorsanız yazımıza bir göz atmanızda yarar var. İşte mevsimlere göre o ay yenebilecek en iyi balıklar.

Sonbahar

Kasım: Lüferin lezzetini tam olarak kazandığı Kasım'da, tekir, palamut, orfoz, sarıağız, torik, uskumru, kefal ve tatlı su balığı olarak da sazan ve yayın balıkları hayli lezzetlidir.

Ekim: Palamut balığının bolca bulunabildiği bu ayda, barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz ve tekir en güzel zamanlarını yaşar.

Eylül: Güz mevsiminin ilk deminde tüketebileceğiniz balıklar; lüfer, barbunya, kolyoz, izmarit, çinekop, çipura, kılıç ve kırlangıç balığıdır.

İlkbahar

Mayıs: Yaz mevsiminin ilk müjdelerini vermiş olduğu bu ayda, Nisan ayının balıklarının yanında, barbunya, ıstakoz, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, ve iskorpit yoğun olarak sofralarda kendisine yer bulur.

Mart: Baharın yüzünü göstermeye başladığı bu ayda, izmarit, mezgit, levrek, kalkan, mersin, gümüş, kaya balığı, mezgit, kefal, yayın balıkları tercih edilebilmektedir.

Nisan: Kalkan'ın en bol bulunmuş olduğu ay olan Nisan'da ek olarak gümüş, izmarit, kalkan, mersin, morina, kefal ve levrek de yenebilir.

 

:

Kış

Ocak: Uskumru, lüfer, çinekop, tekir, palamut, kırlangıç balığı, kofana ve istavritin tercih edilebileceği ayda, hams ve kefal azami yağ oranına ulaşıp lezzetlerine lezzet katarlar.

:

Aralık: Hamsinin kulağına kar suyu kaçıp güzelce lezzetlendiği yılın son ayında, bu Karadeniz efsanesinin yanında uskumru, lüfer, palamut ve torik de tüketilir.

Şubat: Kalkan balığının en ideal deniz mahsulü olduğu bu ayda, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, kaya balığı, levrek de keyifle tüketilebilmektedir.

Yaz

Temmuz: Sardalyanın ayı olarak kabul edilen Temmuz'da, damakları şenlendirecek diğer balıklar; çinekop, sarıkanat, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança ve sinarittir.

Ağustos: Yaz mevsimine veda edilmeye hazırlanılar günlerde, çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, ton balığı, sarıkanat tercih edilebilmektedir.

Haziran: Yaz mevsiminin ilk ayında, mercan, mersin, sarıağız, kaya balığı, orkinos, orfoz ve sardalya, balıkçı tezghalarının en gözde misafirleridir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Patlıcan nasıl kızartılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?