Diferansiyel nedir?

Difransiyel her iki aks ile benzer zamanda çalışırken aksların değişik hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda denge sağlamaktadır. O...

 

Diferansiyel, motorlu taşıtlarda,döndürücü motor kuvvetinin döndürücü tekerleklere aktarılmasında kullanılan, aracın arka köprüsünde bulunan dişli düzenektir. Otomobilin bir parcası olan diferansiyel çekiş yapan iki tekerleğin değişik hızla dönmesini sağlayan parçadır.

Difransiyel her iki aks ile benzer zamanda çalışırken aksların değişik hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda denge sağlamaktadır. Otomobil virajı alır iken, dairesel yol izler ve bir yay çizer. bu yayı çizerken dışta kalan tekerlekler çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden yani daha çok mesafe katedeceğinden içtekilerden daha hızlı dönmelidir. Difransiyel her iki tekerleğin arasında yer bulur ve yarım bir dişli şaft ile tekerlere bağlanır. Diferansiyel Tekerleğin dişli kutusuyla biri birine bağımsız güç gönderebilmesi demektir. Tekerleklerden biri patinaja başladığı zaman gücünün tamamını boştaki tekerleğe göndermesi olarak anlatılabilir.Dört tekerlekten çekişli araçlarda bu hal her çift teker için ayrı ayrı iki adet difransiyel sistemiyle sağlanmaktadır.

Yol tutuşu için diferansiyel çok önemlidir. Zorlu koşullarda özlellikle arazi otomobillerinde veyahut bozuk yol şartlarında kullanılacak araçlarda ya da özel koşullarda, arabanın kaydırılarak hakim olunması gerekli olan iki tekerlek arasında denge sağlanması icab eder. Güç aktarımı olurken eğer bir tekerlek boşta kaldığında tüm güç ordan akıp gidiyosa yere hiç aktarılamıyorsa arabayı ilerletmeye yetmiyorsa budurumda system işlememiş oluyor araba yolda kalmış oluyor.

 

Arabalar sağ veyahut sola dönerlerken içteki tekerlek dıştakinden birazcık daha yavaş döner işte arabaların bu biçimde değişik hızda dönmesini sağlayan sistem diferansiyeldir. Motor kuvvetini her iki tekerleğe eşit olarak dağıtır, araç bir virajı dönerken, tekerleklerin farklı uzunluklarda yol almasını da olanaklı kılar. Düz yolda tekerlekler benzer hızda dönerler; ama taşıt viraja girdiğinde, virajın dış yanında kalan tekerleğin kat etmesi gerekli olan uzunluk daha fazladır ve eğer frenlenmezse, iç yandaki tekerlekten daha hızlı döner. Işte bu noktada diferansiyel, bir akstaki iki teker arasındaki devir dengesini sağlamaktadır. Özel olarak virajlarda sol ve sağ tekerler değişik şekilde yol alacağı için gereken bir düzendir, arka tekerleklerin değişik dönmesini sağlamaktadır. Şafttan aldığı hareketi 90 derece döndürerek akslara iletir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan İyi bir liderin özellikleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?