Reeskont nedir?

Misal üstünden devam edelim. Ali,Ahmet,X bankası ve T.C Merkez Bankası'nın içerisinde geçeceği bir misal olsun. Ali ve Ahmet mal alış...

 

Türk iktisat terminolojisine İngilizce'den geçmiş bir kelime olan reeskont, iskonto etmenin tekrarlanması anlamına gelir. İskonto etmek genellikle; hakedilmiş ve belli bir zaman geçince faydalanılabilecek bir değerden belli bir oranda/miktarda vazgeçip o değerden faydalanılmak için bekleniyor olan süreyi kısaltmak anlamına gelir diyebiliriz. Reeskonta, iskontonun tekrar edilmesi anlamına geldiğini göz önünde bulundurduğumuzda bekleniyor olan süreyi bir daha kısaltmak için o değerin bir defa daha/tekrar iskonto edilmesi işlemidir denilebilir.

Misal üstünden devam edelim. Ali,Ahmet,X bankası ve T.C Merkez Bankası'nın içerisinde geçeceği bir misal olsun. Ali ve Ahmet mal alışverişi gerçekleştirmek üzere anlaştılar. Ali, Ahmet'ten 100 kg ceviz alacak ve bunun karşılığında ise Ali Ahmet'e 50.000 TL değerinde ve 3 sene vadeli bir senet düzenleyip verecek kabul edelim. Ali 100 kg cevizi aldı, Ahmet ise bunun karşılığında 50.000 TL değerli 3 sene vadeli senedi aldı. Lakin bir zaman sonra Ahmet'in acil bir biçimde nakit paraya ihtiyacı oldu. İhtiyacını gidermek için de X bankasına gidip elindeki senedi "iskonto" ettirip yani 50.000 TL nin belli bir parçasını bankaya komisyon olarak bırakıp bankadan 45.000 TL nakit para alıp çıktı diyelim. Ali aradaki 5.000 TL'lik farkı bankaya iskonto etmiş oldu. Benzer mantıkla Ahmet gibi X bankasının da acil nakit paraya ihtiyacı olduğunu ve nakit para ihtiyacını karşılamak üzere TCMB'ye gittiğini varsayalım. X bankası nasıl Ahmet'e kendi senedini iskonto ettirip nakit para verdiyse şurada da TCMB, X bankasına elindeki senedi iskonto ettirip X bankasının nakit ihtiyacını karşılayacaktır. Ahmet'in X bankasına iskonto ettiği senedi, X bankası 'tekrar' benzer senedi TCMB'ye iskonto ettiriyorsa, X bankası Ahmet'ten aldığı senedi TCMB'ye reeskont ediyor diyebiliriz.

 

Örneğimizden de anlaşılacağı üzere, var olan indirim üstünden tekrar indirim yapılmış olması biçimine iktisat dünyasında reeskont denir.

Reeskontun nereden geldiğini aktardıktan sonra üstünde duracağımız nokta hangi alanda ve nasıl kullanıldığıdır. Reeskont, iktisadi hayatta çokça karşılaşılan bir terimdir ve ayrıca T.C. Merkez Bankası'nın 'reeskont faizi' halinde belirlediği ve piyasalara bildirdiği bir para politikası aracı bile bulunur. Buna ek olarak muhasebe kayıtlarında kullanılmakla birlikte ekonomi ve doğal olarak muhasebe ile ilgilenen hemen her bireyin bildiği bir terimdir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İsmek nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?